Gargantua (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gargantua
Rok założenia 1996
Pochodzenie  Polska (Kraków)
Gatunek rock awangardowy, art rock, jazz-rock
Wydawnictwo muzyczne Roadkill Music
Strona internetowa

Gargantua – grupa muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Gargantua – polski zespół rockowy z pogranicza rocka awangardowego i art rocka, założony w Krakowie w 1996 roku przez Bartka Zemana i Justyna Hunię.

Zespół zadebiutował w 2003 roku płytą Gargantua. W roku 2004 szeregi Gargantuy opuścił Justyn Hunia, a wkrótce do grupy dołączyli pianista Paweł Kubica i skrzypaczka Tylda Ciołkosz. Już jako kwintet grupa nagrała album Kotegarda, który ukazał się 7 grudnia 2007 roku.

Swoim debiutanckim wydawnictwem zespół nawiązał do stylistyki Rock In Opposition i art rocka, a w warstwie tekstowej do tradycji poezji lingwistycznej. Krytyka w kraju i za granicą dopatrywała się inspiracji dokonaniami King Crimson i Gentle Giant. W drugim albumie zespołu dostrzeżono powinowactwa z muzyką współczesną (Igor Strawinski, Steve Reich), rockową awangardą (Robert Fripp, Fred Frith, Univers Zero, krautrock) i jazzową improwizacją[1]. Na płaszczyźnie wokalnej zespół odszedł wówczas od tradycyjnych tekstów na rzecz arbitralnych kombinacji dźwięków nawiązujących do koncepcji zaumu, języka pozarozumowego.

Gargantua to pierwszy polski zespół, który wystąpił na Rock in Opposition Festival w Carmaux (Francja, 17 września 2011).

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne

Wydawnictwa kompilacyjne

  • Polish Art Rock, vol. 2 (2001, Lynx Music) – płyta zawiera utwór Obiłaś mi się (Diabolus In Musica)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]