Garnitur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John F. Kennedy w ciemnozielonym garniturze

Garnitur – męskie ubranie wizytowe, dwu- lub trzyczęściowe, składające się ze spodni, marynarki i kamizelki. W niektórych garniturach kamizelka bywa pomijana. Wszystkie trzy elementy uszyte są z tego samego materiału (tkaniny) i wykończone w podobny sposób. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie poszczególne elementy uszyte są z różnych materiałów, taki strój nazywa się zestawem koordynowanym. Zwykle dopełnieniem garnituru są odpowiednio dobrane: koszula, krawat, skarpetki i półbuty na cienkiej podeszwie. Jest to popularne ubranie męskie noszone na co dzień w pracy, jak i na nieoficjalnych uroczystościach.

Garnitur dzielimy na:

  • dzienne, robocze – wszystkie elementy w jednakowym kolorze, czasem w prążek, marynarka ma klapy otwarte (nacięte), kieszenie z patkami, czasem z małą kieszonką biletówką. Dowolny kolor koszuli, krawata, poszetki i butów. Jako męski strój dzienny zastępuje żakiet i stroller.
  • wieczorowe, wizytowe – wszystkie elementy w kolorze granatowym, szarym lub czarnym, marynarka ma klapy zamknięte (szpiczaste), kieszenie bez patek, jedyna możliwa koszula to w kolorze białym, spodnie bez mankietów. Ciemny, stonowany krawat, biała poszetka i czarne buty. Jako męski strój wieczorowy zastępuje frak i smoking.
  • sportowe, spacerowe – dowolny kolor, często występuje deseń taki jak jodełka, krata, pepitka. Jako jedyny z garniturów może być uszyty z bawełny, lnu, flaneli, sztruksu (dwa wymienione powyżej muszą być z wełny). Kieszenie z patkami, mogą być skośne, może się pojawić także kieszonka biletowa. Spodnie z mankietami. Kontrastująca kamizelka, krawat, poszetka, skarpety. Buty brązowe lub w innym kolorze, lecz nie czarne, posiadają najczęściej zdobienia, tzw. ażury.

Strój, w którym wszystkie elementy (marynarka, kamizelka, spodnie) uszyte są z różnych materiałów lub występują w innym kolorze lub deseniu nazywamy zestawem koordynowanym (kombinowanym) i posiada on najniższą rangę formalności.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Ryszard Żuchowski: Encyklopedia Dobrych Manier. Lublin: 2010.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]