Garnitur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John F. Kennedy w ciemnozielonym garniturze

Garnitur – męskie ubranie wizytowe, dwu- lub trzyczęściowe, składające się ze spodni, marynarki i kamizelki (niektórych garniturach kamizelka bywa pomijana). Zazwyczaj wszystkie trzy elementy uszyte są z tego samego materiału (tkaniny), czasami stosuje się również kamizelkę w innym kolorze (np. w ciekawy wzór - kraty, prążki, etc., lub gładkie) i wykończone w podobny sposób. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie marynarka oraz spodnie uszyte są z różnych materiałów, taki strój nazywa się zestawem koordynowanym. Zwykle dopełnieniem garnituru są odpowiednio dobrane: koszula, krawat, skarpetki i półbuty na cienkiej skórzanej podeszwie. Jest to popularne ubranie męskie noszone na co dzień w pracy, jak i na nieoficjalnych uroczystościach. Protoplastą garnituru był Brytyjczyk George Bryan "Beau" Brummell (1778-1840).

Garnitury można podzielić na:

  • dzienne/robocze – wszystkie elementy w jednakowym kolorze, czasem w prążek, marynarka ma klapy otwarte (nacięte), kieszenie z patkami, czasem z małą kieszonką biletówką. Dowolny kolor koszuli, krawata, poszetki i butów. Jako męski strój dzienny zastępuje formalny żakiet i półformalny stroller. Strój powinien być wykonany z wełny, najlepiej odpornej na zagniecenia;
  • wieczorowe/wizytowe – wszystkie elementy w kolorze granatowym, szarym lub czarnym, marynarka ma klapy zamknięte (szpiczaste), kieszenie bez patek, jedyna możliwa koszula to w kolorze białym z francuskim (na spinki) mankietem, spodnie bez mankietów. Ciemny, stonowany krawat, biała poszetka i czarne buty (wiedenki). Jako męski strój wieczorowy zastępuje formalny frak i półformalny smoking. Strój ten powinien wykonany być z wełny, dopuszczalna jest domieszka jedwabiu, kaszmiru lub moheru, która dodaje garniturowi subtelnego połysku;
  • sportowe/spacerowe – panuje tu pełna dowolność formy; dowolny kolor, często występuje deseń taki jak: jodełka, krata, pepitka. Jako jedyny z garniturów może być uszyty z bawełny, lnu, flaneli, sztruksu lub mieszanki ów materiałów. Kieszenie z patkami, mogą być skośne, może się pojawić także kieszonka biletowa. Spodnie z mankietami. Kontrastująca kamizelka, krawat, poszetka, skarpety. Buty brązowe lub w innym kolorze, lecz nie czarne, posiadają najczęściej zdobienia, tzw. ażury.

Strój, w którym wszystkie elementy (marynarka, kamizelka, spodnie) uszyte są z różnych materiałów lub występują w innym kolorze lub deseniu nazywamy zestawem koordynowanym (kombinowanym) i posiada on najniższą rangę formalności.

Bibliografia[edytuj]

  • Krzysztof Łoszewski: Od spódnicy do spodni, Historia mody męskiej. 2014.
  • Henryk Ryszard Żuchowski: Encyklopedia Dobrych Manier. Lublin: 2010.
  • Szarmant: Klasyfikacja garniturów jednorzędowych [on-line]. Dostępny w Internecie: http://www.szarmant.pl/klasyfikacja-garniturow-jednorzedowych . Dostęp dnia 21.08.2015.

Zobacz też[edytuj]