Gary Becker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gary Stanley Becker
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

2 grudnia 1930
Pottsville

Data i miejsce śmierci

3 maja 2014
Chicago

profesor
Specjalność: ekonomia
Uczelnia

University of Chicago

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

Gary Stanley Becker (ur. 2 grudnia 1930 w Pottsville, Pensylwania, zm. 3 maja 2014 w Chicago) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1992 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1967).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1970 roku profesor University of Chicago. Zaliczany jest do przedstawicieli tzw. ekonomicznej szkoły chicagowskiej, postulującej m.in. minimalizowanie roli państwa w działalności gospodarczej. Analizując w latach 50. problemy dyskryminacji społecznej i rasowej przewidział ekonomiczną konieczność upadku apartheidu w Republice Południowej Afryki. Wprowadził do ekonomii pojęcie „inwestycji w człowieka” i wykazał opłacalność pomocy państwa w kształceniu bezrobotnych. Stworzył także nową dyscyplinę operującą na pograniczu polityki, prawa, psychologii, socjologii i kryminologii – ekonomiczną teorię przestępstw[1].

Za zastosowanie metod mikroekonomii w badaniach nad zachowaniem ludzi, także w kontekście pozarynkowym został wyróżniony Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w 1992 r.[2]

W Polsce wydano zbiory jego esejów: Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich (1990), Ekonomia życia. Od baseballu do akcji afirmatywnej i imigracji, czyli w jaki sposób sprawy realnego świata wpływają na nasze codzienne życie (2006, wraz z żoną, Guity N. Becker) oraz Nieoczywistości. Ekonomiczna teoria wszystkiego (2013, wraz z Richardem Posnerem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Becker Gary Stanley, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-09-24].
  2. Nobliści. nbportal.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-24)]., Narodowy Bank Polski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]