Gary Vaynerchuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gary Vaynerchuk
Ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Giennadij Wajnierczuk

Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1975
Bobrujsk, ZSRR

Narodowość

USA

Alma Mater

Mount Ida College

Majątek

200 miliony $ (2017)[1]

Małżeństwo

LIzzie Vaynerchuk

Strona internetowa

Gary Vaynerchuk (ur. jako Giennadij Wajnierczuk[2][3] 14 listopada 1975 r.) jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem czterech bestsellerów wg New York Times, mówcą i osobowością internetową o międzynarodowej sławie[4][5]. Najpierw znany jako krytyk wina, który rozkręcił rodzinny biznes handlu winem od 3 mln USD do 60 mln USD, Vaynerchuk jest obecnie znany przede wszystkim jako pionier marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych, stojący na czele nowojorskich firm VaynerMedia i VaynerX[6][7].

Vaynerchuk inwestuje w innowacje jako “angel investor”, a także doradza, między innymi przedsiębiorstwom takim jak Uber, Birchbox, Snapchat, Facebook, Twitter i Tumblr. Regularnie występuje jako główny mówca na globalnych konferencjach nt. przedsiębiorczości i technologii[8].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Vaynerchuk urodził się w ZSRR i wyemigrował do USA w 1978 roku, po tym jak ZSRR podpisał porozumienia Salt I, co umożliwiło radzieckim Żydom opuszczenie kraju w zamian za amerykańską pszenicę[9]. Gary i ośmioro członków jego rodziny zamieszkali w kawalerce w Queens, Nowy Jork[10]. Z Queens Vaynerchuk i jego rodzina przenieśli się do Edison, New Jersey, gdzie Vaynerchuk obsługiwał franczyzowe stoisko z lemoniadą i zarabiał tysiące dolarów w weekendy na handlu kartami baseballowymi[11][12]. W wieku 14 lat dołączył do obsady rodzinnego sklepu detalicznego z winem. W 1998 roku Vaynerchuk ukończył studia licencjackie w Mount Ida College w Newton, Massachusetts[13].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Wine Library[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu college’u w 1999 r. Vaynerchuk przejął bieżące prowadzenie sklepu ojca w Springfield, New Jersey, Shopper's Discount Liquors. Gary zmienił nazwę sklepu na Wine Library (Biblioteka Win), uruchomił sprzedaż w Internecie, a w roku 2006 wystartował z Wine Library TV, codziennym webcastem nt. wina[14].

Dzięki połączeniu technik e-commerce, marketingu e-mailowego i polityki cenowej Vaynerchuk rozwinął sprzedaż z 3 mln USD do 60 mln USD w roku 2005. W sierpniu 2011 r. Vaynerchuk ogłosił, że wycofuje się, aby budować VaynerMedia, agencję marketingu cyfrowego, którą założyli wraz z bratem w 2009 roku[14][15].

VaynerMedia[edytuj | edytuj kod]

W roku 2009 Gary razem z bratem założyli VaynerMedia, agencję marketingu cyfrowego nastawioną na media społecznościowe[16]. Agencja ta świadczy usługi w mediach społecznościowych oraz usługi strategiczne dla firm z listy Fortune 500, takich jak General Electric, Anheuser-Busch, Mondelez i PepsiCo[16][17]. W roku 2015 VaynerMedia zostało uznane przez Advertising Age za jedną z najbardziej popularnych agencji reklamowych[17]. W 2016 r. VaynerMedia zatrudniało 600 pracowników i osiągnęło przychody 100 mln USD[18]. Agencja zawarła także partnerstwo z Vimeo w celu kojarzenia marek i filmowców tworzących treści cyfrowe[19].

The Gallery[edytuj | edytuj kod]

W roku 2017 The Wall Street Journal ogłosił, że Vaynerchuk stworzył The Gallery (Galeria), nową firmę będącą siedzibą PureWow po jego przejęciu przez Vaynerchuka i RSE Ventures wraz z innymi aktywami medialnymi i treściami kreatywnymi[4][20]. PureWow Dyrektorem The Gallery jest Ryan Harwood. Spółka siostrzana agencji cyfrowej VaynerMedia, Marketing Dive, napisała o PureWow, że „połączenie sił z VaynerMedia otwiera dostęp do nowych możliwości realizacyjnych wideo poprzez udostępnienie zasobów tego przedsiębiorstwa oraz umożliwienie współpracy pomiędzy zespołami.”[21]

Inwestycje[edytuj | edytuj kod]

Vaynerchuk poczynił szereg prywatnych inwestycji jako anioł biznesu, w tym w wydawnictwo dla kobiet PureWow w 2017. Inwestował także w Uber, Facebook, Twitter, Venmo i dziesiątki innych rozwijających skrzydła biznesów[22].

VaynerRSE[edytuj | edytuj kod]

Po odejściu z Tumblr i Buddy Media, Vaynerchuk uruchomił VaynerRSE jako 25-milionowy fundusz inwestycyjny wraz Mattem Higginsem z RSE Ventures i przy wsparciu Stephena Rossa, właściciela Miami Dolphins. Fundacja ta koncentruje się na technologiach konsumenckich i poza tradycyjnym inwestowaniem jako tzw. “anioł biznesu”. działa również jako inkubator firm[23].

BRaVe Ventures[edytuj | edytuj kod]

W roku 2014 Vaynerchuk związał się z przedsiębiorcami z branży TV społecznościowej Jessem Rednissem i Davidem Beckiem, aby utworzyć BRaVe Ventures[24]. Firma ta doradza sieciom telewizyjnym w sprawach nowych technologii oraz finansuje i pomaga uruchamiać nowe biznesy w branży technologii wieloekranowych oraz sieci społecznościowych[25]. W listopadzie 2016 r. Variety donosił, że Turner Broadcasting System przejął działalność doradczą BRaVe Ventures, aby rozwijać działalność i tworzyć strategię dla swoich sztandarowych marek, TBS oraz TNT[26].

VaynerSports[edytuj | edytuj kod]

W 2016 r. Vaynerchuk zainwestował w agencję sportową Symmetry, tworząc VaynerSports, która świadczy pełny zakres usług reprezentacji sportowców. W 2017 r. VaynerSports zawarło kontrakt z uczestnikami draftu NFL, m.in. z Jalenem Reevesem Maybinem i Jonem Tothem[27][28].

Media[edytuj | edytuj kod]

Planet of the Apps[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2017 r. Apple oraz Propagate ogłosiły uruchomienie “Planet of the Apps” (Planeta aplikacji), serialu reality TV z regularną obsadą z udziałem Vaynerchuka, will.i.am oraz Gwyneth Paltrow[29]. W programie tym, opisywanym jako zderzenie Shark Tank z American Idol, Vaynerchuk i jego zespół oceniają pomysły twórców aplikacji ubiegających się o inwestycje. Obsada serialu dołączyła do Product Hunt i ruszyła w objazd do Austin, San Francisco, Los Angeles i Nowego Jorku[30][31].

DailyVee[edytuj | edytuj kod]

DailyVee to codzienny dokumentalny serial wideo na YouTube, kronika życia Vaynerchuka jako ojca, biznesmena i szefa firm. Wystartowała w 2015 roku, Vaynerchuk nagrywa ją na żywo, prowadzi wywiady i transmituje spotkania z inwestorami oraz sesje strategiczne w VaynerMedia[32]. W serialu tym Vaynerchuk wdraża strategie mediów społecznościowych, zwłaszcza poprzez Snapchat, aby zademonstrować ich potencjał marketingowy[33].

The #AskGaryVee Show[edytuj | edytuj kod]

W roku 2014 Vaynerchuk, wraz ze swym osobistym zespołem kreatywno-produkcyjnym, uruchomił na YouTube #AskGaryVee Show. W programie tym Vaynerchuk prosi o zadawanie pytań na Twitterze i Instagramie i odpowiada na nie w charakterystyczny, spontaniczny sposób[34]. Pytania w programie, najczęściej na temat przedsiębiorczości, rodziny i biznesu, są wstępnie przesiewane przez zespół produkcyjny, ale Vaynerchuk poznaje je dopiero w trakcie nagrania. AskGaryVee Show było inspiracją dla czwartej książki Vaynerchuka „AskGaryVee: One Entrepreneur's Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness” [AskGaryVee: Pewnego przedsiębiorcy przymiarka do przywództwa, mediów społecznościowych i samoświadomości][35].

Wine Library TV[edytuj | edytuj kod]

Vaynerchuk prowadził na Youtube wideo blog Wine Library TV (WLTV lub The Thunder Show) od roku 2006 do 2011, w którym recenzował i degustował wino oraz udzielał porad. Program zadebiutował w lutym 2006 i produkowano go codziennie w sklepie Wine Library w Springfield, New Jersey[36]. W 2008 r. Vaynerchuk wystąpił na okładce grudniowego numeru Mutineer Magazine, inaugurując serię wywiadów „Mutineer Interview”[37]. Wśród gości byli Jancis Robinson, Heidi Barrett, Kevin Rose, Timothy Ferriss, Jim Cramer z CNBC Mad Money, Wayne Gretzky oraz Dick Vermeil[38].

W 2011 r., po nadaniu 1000 odcinków, Vaynerchuk wycofał program i zastąpił go wideo podcastem The Daily Grape. W sierpniu 2011 r. Vaynerchuk zapowiedział w Daily Grape, że wycofuje się z wideo-blogowania na tematy związane z winem[39][40].

Wine & Web[edytuj | edytuj kod]

W 2010 r. Vaynerchuk wystartował z audycją Wine & Web w satelitarnym radiu Sirius XM. Koncepcja programu polegała na zderzeniu degustacji nowego wina w segmencie „Wine of the Week” (Wino tygodnia) z przeglądem gadżetów, trendów i nowych biznesów w segmencie „Web of the Week” (Net tygodnia)[41].

Kariera pisarska[edytuj | edytuj kod]

Crush It![edytuj | edytuj kod]

W marcu 2009 r. Vaynerchuk zawarł umowę z HarperStudio na 10 książek i ponad million USD i w październiku 2009 r. wydał pierwszą książkę Crush It! Why Now is the Time to Cash in on your Passion [Zgarniaj! Dlaczego właśnie teraz trzeba zarabiać na swoich pasjach][42]. W pierwszych tygodniach po wydaniu „Crush It!” wspięło się na sam szczyt listy bestsellerów Amazon wśród książek nt. marketingu internetowego i znalazło się na drugim miejscu listy bestsellerów New York Times Hardcover Advice oraz listy bestsellerów “Wall Street Journal[43].Crush It! omawiano w ReadWrite, CBS News, oraz Psychology Today[44][45][46]. Crush It! było również jedną z pierwszych książek wydanych na platformie Vook[47].

The Thank You Economy[edytuj | edytuj kod]

W roku 2011 druga książka Vaynerchuka “The Thank You Economy” [Ekonomia wdzięczności] osiągnęła drugą pozycję na liście New York Times Hardcover Advice. “The Thank You Economy” analizuje statystyki i miękkie czynniki udanych relacji między przedsiębiorstwami a konsumentami[48].

Jab, Jab, Jab, Right-Hook[edytuj | edytuj kod]

W roku 2013 Vaynerchuk wydał swoją trzecią książkę, “Jab, Jab, Jab, Right Hook: How to Tell Your Story in a Noisy Social World’ [Prosty, prosty, prosty, prawy sierpowy: Jak w hałaśliwym świecie społecznościowym opowiedzieć swoją historię], nakładem Harper Business. Prezentując kampanie i strategie, zarówno udane jak i nieudane, na wszystkich głównych platformach mediów społecznościowych, w swej trzeciej książce Vaynerchuk pokazuje strategie i taktyki marketingu w mediach społecznościowych, których przedsiębiorstwa powinny unikać lub używać. “Jab, Jab, Jab, Right-Hook” zadebiutowało na szczycie listy bestsellerów Wall Street Journal wśród książek biznesowych i na pozycji czwartej listy bestsellerów w twardych okładkach New York Times[49][50].

AskGaryVee: One Entrepreneur's Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2016 r. Vaynerchuk wydał czwartą książkę, AskGaryVee: One Entrepreneur's Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness [AskGaryVee: Pewnego przedsiębiorcy przymiarka do przywództwa, mediów społecznościowych i samoświadomości], nakładem Harper Business z grupy HarperCollins. Nawiązując do swojego serialu na YouTube, #AskGaryVee, Vaynerchuk zebrał najlepsze pytania i odpowiedzi z tego programu w opowieść nawiązującą do kategorii takich jak samoświadomość, rodzicielstwo i zgiełk przedsiębiorczości. #AskGaryVee było czwartą książką Vaynerchuka na liście bestsellerów New York Times[49].

Uznanie[edytuj | edytuj kod]

Artykuły nt. Vaynerchuka opublikowały „New York Times[51], Wall Street Journal[52], GQ, oraz Time[53]. Wystąpił on również w talk-showach Late Night with Conan O’Brien oraz The Ellen DeGeneres Show[54]. W latach 2000 Vaynerchuka opisywano jako „pierwszego guru winiarzy w erze YouTube”[55][56], „nową supergwiazdę świata wina”[57], oraz, przez Roba Newsoma, producenta wina ze stanu Washington State jako „obok Robert M. Parker Jr., prawdopodobnie najbardziej wpływowego krytyka wina w Stanach Zjednoczonych”[58]. W roku 2003 magazyn Market Watch przyznał Gary’emu Vaynerchukowi swą nagrodę Market Watch Leader, jako jej najmłodszemu laureatowi. W lipcu 2009 r. Decanter sklasyfikował Vaynerchuka na 40 pozycji rankingu „The Power List” wpływowych osobistości w branży winiarskiej, ponieważ „reprezentuje moc blogosfery”[59][60].

W roku 2011 Wall Street Journal umieścił Vaynerchuka na swej liście Twitter’s Small Business Big Shots [Grube ryby małego biznesu twitterowego], a Business Week firmy Bloomberg na liście 20 People Every Entrepreneur Should Follow [20 ludzi do naśladowania przez wszystkich przedsiębiorców][61]. W roku 2013 Vaynerchuk trafił na okładkę listopadowego numeru magazynu Inc. Jako bohater artykułu „How to Master the 4 Big Social-Media Platforms” [Jak opanować 4 wielkie platformy mediów społecznościowych][62].

W roku 2014 znalazł się na liście magazynu Fortune “40 Under 40” [Czterdziestu przed czterdziestką] i wybrano go na jurora konkursu piękności Miss America. W roku 2015 na swojej liście “Czterdziestu przed czterdziestką“ sklasyfikowało go Crain's New York Business, a Inc. uznało go za jednego z “25 najlepszych mówców na tematy mediów społecznościowych, jakich trzeba znać”[63]. W roku 2016 Vaynerchuk był jurorem nagród Genius Awards[64][65].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Valencia Higuera, Tony Robbins and 18 of the richest social media influencers you should be following, MSN, 2017.
 2. Gary Vaynerchuk - Do u live in San Diego ? I'm doing a... | Facebook [online].
 3. Milie Lapidario, Quicklet On Gary Vaynerchuk's Crush It! (CliffsNotes-like Book Summary), Hyperink Inc, 4 lutego 2012, ISBN 978-1-61464-765-2 (ang.).
 4. a b Gary Vaynerchuk is buying PureWow, a women's media company that generated about $20 million in 2016, Business Insider.
 5. How Gary Vaynerchuk Scales The Unscalable, Forbes magazine.
 6. Millionaire Gary Vaynerchuk Shares His Secrets on Personal Branding, Entrepreneur magazine.
 7. Entrepreneur and investor Gary Vaynerchuk 'cannot wait' for the startup armageddon, Recode.
 8. Is Gary Vaynerchuk for real?, Fortune.
 9. What Price a Soviet Jew?, „The New York Times”, 22 lutego 1981, ISSN 0362-4331.
 10. Gary Vaynerchuk, SXSW Keynote 2016 [online], 19 marca 2016.
 11. Gary Vaynerchuk Reveals the Skill That Made Him Millions (and That Anyone Can Learn), Inc. magazine.
 12. Friend, tad. "V-va-va-voom!", The New Yorker, June 7, 2010. Accessed January 31, 2013. „He thumped his heart. 'I was born in the Soviet Union, and we were poor when we came here' – to Edison, New Jersey – 'so it's incredible to me that that many people are interested.'”
 13. Eric Asimov, Pop goes the critic [online], The New York Times, 2009.
 14. a b At Wine Superstores, Tastings Are Just the Start [online].
 15. SELLING WINE THE WEB 2.0 WAY [online], 2008.
 16. a b Riding the Hashtag in Social Media Marketing, New York Times, 2013.
 17. a b Ad Age's 2015 Agency A-List Standouts: Grey, 180LA, AKQA and More [online].
 18. CNBC’s 'Follow the Leader' Uncovers the Secrets to Entrepreneurial Success, CNBC.
 19. Vimeo and VaynerMedia Create Exclusive Content Partnership, AdAge.
 20. Gary Vaynerchuk Acquires Women’s Publisher PureWow, The Wall Street Journal.
 21. Agency entrepreneur Gary Vaynerchuk buys women's lifestyle publisher, Marketing Dive.
 22. How Gary Vaynerchuk Chooses Angel Investments, Inc. magazine.
 23. Here’s what Gary Vaynerchuck is really up to with that new $25M fund (exclusive) [online], 2014.
 24. The Daily Startup: Digital Media Veterans Launch BRaVe Ventures, The Wall Street Journal.
 25. Jesse Redniss, David Beck, and Gary Vaynerchuk Form BRaVe Ventures, AdWeek.
 26. Turner Taps Consultancy to Build Ventures Around TBS, TNT, Variety.
 27. Gary Vaynerchuk Creates VaynerSports to Go After the Sports Agency Market with Social Media 6 [online], jobsinsocialmedia [dostęp 2017-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-21].
 28. VaynerSports gets off to quick start with NFL draft prospects, The Business Journals.
 29. 3 big-name celebrities will be mentors on Apple's new show about apps, Business Insider.
 30. There’s nothing original about Apple’s first foray into original TV, QZ.
 31. Somebody at Apple thought the reality show ‘Planet of the Apps’ really needed Jessica Alba, TechCrunch.
 32. Gary Vaynerchuk: “Entrepreneurs, You’re Doing It Wrong” [online].
 33. Gary Vaynerchuk reveals the skill that made him millions and that anyone can learn, Inc. magazine.
 34. #askgaryvee Changing the Mentoring Game for Young Entrepreneurs, Forbes magazine.
 35. Why Gary Vaynerchuk's '#AskGaryVee Show' Is Marketing Gold, Entrepreneur magazine.
 36. ''Financial Times'' Robinson Jancis, The online evangelist [online], 2008.
 37. Issue #3 Cover Mutineer, Gary Vaynerchuk, Appears on the CBS Early Show [online].
 38. Dick Vermeil, Paul Smith and Gary Vaynerchuk - Episode #237
 39. Gary Vaynerchuk's Daily Grape, Eater magazine.
 40. The Final Grape [online] [dostęp 2017-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-26].
 41. Gary Vaynerchuk to Host Sirius XM Radio Show, AdWeek.
 42. Sara Nelson, Twitter's „Garyvee” Vaynerchuk Gets A Book Deal [online], 2009.
 43. Jennifer Schuessler, Hardcover Advice for the week of October 24, 2009 [online], The New York Times [dostęp 2017-05-23] [zarchiwizowane z adresu].
 44. Chris Cameron, Weekend Reading: Crush It! by Gary Vaynerchuk, ReadWriteWeb, 5 lutego 2010.
 45. Robert Pagliarini, Book Review: Gary Vaynerchuck's Crush It!, CBS News, 23 czerwca 2010 [zarchiwizowane z adresu 2013-06-28].
 46. Katharine Brooks, Crush Your Dreams and Watch Them Take Off, Psychology Today, 7 lutego 2010.
 47. marketwire.com Gary Vaynerchuk's "Crush It!" Now a Vook
 48. The New York Times The New York Times Best Sellers
 49. a b NYT Best Sellers [online], 2013.
 50. Best-Selling Books Week Ended Dec. 1 [online].
 51. Jan M. Rosen, Be It Twittering or Bloggin, Its all about marketing, The New York Times, 1 marca 2009.
 52. Vanessa O’Connell, Ripe for Change: Wine Sales Thrive As Old Barriers Start to Crumble [online], Wall Street Journal, 25 sierpnia 2006 [zarchiwizowane z adresu 2012-09-12].
 53. ''TIME Magazine'' Stein Joel, Totally Uncorked, Time Inc., 28 czerwca 2007 [dostęp 2017-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2013-08-24].
 54. tv.winelibrary.com About Winelibrary TV [online].
 55. ''Slate'' Steinberger Mike, Watch Me Drink! [online], 2007.
 56. ''The Globe and Mail'' Crosariol Beppi, YouTube wine guru: A subtle hint of 'Big League Chew', Toronto [zarchiwizowane z adresu 2008-01-27].
 57. Stephen Foley, Gary Vaynerchuk: The wine world's new superstar, London: The Independent, 3 sierpnia 2008.
 58. Washington Post'' Page, Karen & Dornenburg, Andrew, Suited for the Super Bowl [online], The Washington Post, 30 stycznia 2008.
 59. Decanter (July 2009). „The Power List”, p.39
 60. ''Decanter.com'' Lechmere Adam, Power List 2009: Parker Gives Way to Constellation [online] [dostęp 2017-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-08].
 61. Sarah E. Needleman, Twitter's Small-Business Big Shots [online], Wall Street Journal, 28 czerwca 2011.
 62. How to Master the 4 Big Social-Media Platforms, Inc Magazine.
 63. 40 Under 40 | Crain's New York Business [online] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-31].
 64. David Segal, Riding the Hashtag in Social Media Marketing, „The New York Times”, 2013.
 65. Cal Fussman, Gary Vaynerchuk: What I've Learned, Esquire.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]