Gaspard Dughet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gaspard Dughet
Gaspard Poussin
Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1613
Rzym

Data i miejsce śmierci

25 maja 1675
Rzym

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

podpis
Wodospady w Tivoli, 1661

Gaspard Dughet, znany też jako Gaspard Poussin, (ur. 15 czerwca 1613 w Rzymie, zm. 27 maja 1675 tamże)[1]barokowy pejzażysta pochodzenia francuskiego, żył i pracował w Rzymie i na terenie Campagna di Roma[1]. Tworzył przeważnie pejzaże sztalugowe (nieznana jest dokładna liczba jego dzieł[2]), a także freski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był przybranym synem i uczniem Nicolasa Poussina, który w 1630 poślubił jego siostrę; Dughet sam dobrał sobie nazwisko swego o wiele sławniejszego szwagra[2]. Specjalizował się w popularnym wówczas malarstwie pejzażowym, posługując się temperą, gwaszem i tradycyjną techniką olejną. Tematem jego prac były włoskie krajobrazy, często wzbogacane o niewielkie sceny figuralne nawiązujące do wątków biblijnych i starożytnych. Obrazy Dugheta nie aspirują do głębszej, intelektualnej interpretacji przeszłości, odnoszą się głównie do piękna natury. Dzięki dekoracyjności swoich dzieł, artysta odniósł znaczny sukces, jeśli mierzyć ten popularnością raczej niż jakością[2]. Pracował na zlecenie możnych rodów tamtej epoki (Colonnów, Doriów, Borghesów), duchowieństwa (kardynała Ottoboni, papieża Innocentego X., karmelici przy bazylice San Martino)[2][3][4]. W XVIII w. jego pejzaże zdobyły sławę w Wielkiej Brytanii, wchodząc do licznych kolekcji i wywierając wielki wpływ nie tylko na malarstwo i sztukę ale i na kształtowanie krajobrazu (parki, ogrody)[1][2].

W Łazienkach Królewskich znajduje się obraz pt. "Krajobraz arkadyjski z ruinami" z XVIII w., który można oglądać na drugim piętrze Pałacu Myślewickiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gaspard Dughet, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  2. a b c d e Góry klasyczne, [w:] Jacek Woźniakowski, Góry niewzruszone. O różnych wyobrażeniach przyrody w dziejach nowożytnej kultury europejskiej, wyd. III zmienione, Kraków: znak, 1995, s. 43-7, ISBN 83-7006-215-6.
  3. Abfition.com – biografia. [dostęp 2009-02-18]. (ang.).
  4. Gaspard Dughet w Answers.com. [dostęp 2009-02-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]