Gaspard Monge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gaspard Monge
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1746
Beaune
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1818
Paryż
Miejsce spoczynku Panteon
Zawód, zajęcie matematyk
fizyk
chemik
Narodowość francuska
Tytuł naukowy comte de Péluse
Uczelnia École polytechnique
Signature de Gaspard Monge.svg

Gaspard Monge (ur. 9 maja 1746 w Beaune, zm. 28 lipca 1818 w Paryżu) – francuski matematyk, fizyk, chemik, uważany za twórcę geometrii wykreślnej.

Monge w swym życiu pełnił wiele różnych funkcji. Od 1780 był członkiem Akademii Nauk w Paryżu. Był jednym z organizatorów École polytechnique, ministrem marynarki, oficerem artylerii, baronem, pedagogiem, organizatorem przemysłu obronnego, działał w komisji ustalającej miary i wagi.

Napisał wiele prac z metalurgii, optyki, mechaniki, chemii. Był współredaktorem encyklopedii, autorem słownika filozoficznego. Interesował się możliwościami lotów w powietrzu. Jako matematyk zajmował się rachunkiem różniczkowym, całkowym i wariacyjnym.

W latach 1798–1799 uczestniczył w wyprawie Napoleona do Egiptu.

Jego nazwisko pojawiło się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla[1].

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Monge urodził się w rodzinie kupieckiej. Początkowo kształcił się w Kolegium Oratorian w Beaune. W roku 1762 rozpoczął naukę w Collège de la Trinité w Lyonie, gdzie w wieku 17 lat, po pierwszym roku nauki, został nauczycielem fizyki.

Po ukończeniu edukacji, w 1764 r. wrócił do Beaune, gdzie wykonał plan miasta w dużej skali, wymyślając metody obserwacji i konstruując potrzebne przyrządy. Plan, sprezentowany miastu, do dzisiaj jest przechowywany w jego bibliotece. Oficer saperów, który go zobaczył, napisał list do komendanta École Royale du Génie w Mézières, rekomendując Monge'a na stanowisko kreślarza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
François Joseph de Gratet, wicehrabia Dubouchage
Flag of France.svg minister floty i kolonii
17921793
Flag of France.svg Następca
Jean Dalbarade