Gateway Arch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Gateway Arch
Budowla nocą
Wnętrze budowli dla obserwacji panoramy miasta

Gateway Arch (pol. Łuk Wjazdowy) – obiekt architektoniczny w kształcie 192-metrowego łuku, który znajduje się w Saint Louis w USA. Jest on położony na terenie Jefferson National Expansion Memorial, nad brzegiem rzeki Missisipi.

Gateway Arch został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta fińskiego pochodzenia Eero Saarinena i stał się symbolem Saint Louis. Budowa rozpoczęła się 12 lutego 1963, a zakończyła 28 października 1965. Całkowity koszt budowy wyniósł ok. 15 mln dolarów.

Gateway Arch to drugi pod względem wysokości budynek w stanie Missouri zaraz po One Kansas City Place w Kansas City.

Szczegóły konstrukcyjne budowli[edytuj]

Rozpiętość łuku przy podstawie wynosi 192 metry (tyle samo co jego wysokość) i jest kształtu krzywej łańcuchowej. Każda część, z której jest zbudowany łuk, to trójkąt równoboczny o boku 16,5 m przy podłożu, do 5,2 m w najwyżej położonym punkcie. Konstrukcja wykonana jest z dwupłaszczowych modułów stalowych o przekroju trójkątnym. Wewnętrzny płaszcz ze stali węglowej grubości 10 mm tworzy konstrukcję, natomiast zewnętrzny płaszcz ze stali nierdzewnej jest wykończeniem łuku. Nowatorska konstrukcja nie posiada wewnętrznego szkieletu nośnego; moduły są samonośne.

Linki zewnętrzne[edytuj]