Gatunek wszędobylski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gatunek wszędobylski (g. ubikwistyczny, ubikwist od łac. ubique - wszędzie, wszędobylski) – gatunek o niewielkich wymaganiach środowiskowych[1], mało wyspecjalizowany i występujący w najrozmaitszych środowiskach.

Gatunek ubikwistyczny a eurytopowy[edytuj | edytuj kod]

Dla całkowicie ubikwistycznego gatunku gęstość populacji będzie niezależna od zamieszkiwanego środowiska - gatunek nie reaguje znacznie na duże zróżnicowanie (heterogeniczność) środowiska. Przykładem takiego gatunku jest fletnik szary (Colluricincla harmonica), którego gęstość populacji wśród ptaków osiadłych w stanie Wiktoria (Australia), nie zmieniała się znacznie w żadnym z 5 badanych środowisk. Jest więc to gatunek zdecydowanie ubikwistyczny[2].

Także szerokie rozmieszczenie ma rozella białolica (Platycercus eximius) – jednak tu w trakcie badań populacja była zmienna, najmniejsza w środowisku górskim, nieco większa w zadrzewieniach Eucalyptus viminalis, zaś największa w roślinności na brzegach rzek (ang. riparian habitat). Rozella białolica jest przykładem eurybiontu - w odróżnieniu od gatunku ubikwistycznego, populacja eurybiontów mimo szerokiego zakresu tolerowanych środowisk jest wyraźnie zmienna między nimi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ubikwist. PWN. Słownik języka polskiego. [dostęp 2014-04-12].
  2. a b An introduction to Ecological Versatility. W: Ralph C. MacNally: Ecological Versatility and Community Ecology. Cambridge University Press, 1995, s. 9-11. ISBN 978-0-521-40553-9.