Gauliga Generalgouvernement

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gauliga Generalgouvernement
Gauliga Generalne Gubernatorstwo
Ilustracja
Państwo

 Generalne Gubernatorstwo

Dyscyplina

piłka nożna

Data założenia

1941

Data rozwiązania

1944

Rozgrywki
Liczba drużyn

80

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

LSV Boelcke Krakau

Ostatni zwycięzca

LSV Mölders Krakau

Gauliga Generalgouvernement (pol. Gauliga Generalne Gubernatorstwo) – jedna z piłkarskich Gaulig w III Rzeszy, funkcjonująca w latach 1941–1944 w Generalnym Gubernatorstwie i rozgrywana systemem pucharowym. Jej zwycięzca kwalifikował się do turnieju o mistrzostwo Niemiec. Przeprowadzono 3 edycje tych rozgrywek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Gaulidze występowały niemieckie kluby piłkarskie utworzone na terenie okupowanej Polski. W rozgrywkach brały udział stowarzyszenia Wehrmachtu, Luftwaffe i SS a także niemieckiej policji porządkowej Ordnungspolizei, Generalnej Dyrekcji Kolei Wschodniej i kilku niemieckich firm z sektora obronnego. Łącznie zarejestrowanych zostało 80 niemieckich klubów piłkarskich.

Polskie kluby nie zostały dopuszczone do Gauligi aczkolwiek polscy piłkarze po podpisaniu volkslisty mogli kontynuować zawodnicze kariery (m.in. Wilhelm Góra, Juliusz Joksch, Erwin Nyc, Karol Pazurek, Józef Smoczek).

W czterech dystryktach: krakowskim, lubelskim, radomskim i warszawskim wyłaniany był mistrz. Następnie zwycięzcy tych czterech dystryktów grali ze sobą systemem pucharowym o mistrzostwo Gauligi. Mecze rozgrywano na stadionach rozwiązanych polskich klubów (m.in. na stadionie Wisły na Oleandrach w Krakowie i stadionach Legii oraz Polonii w Warszawie).

Wobec niekorzystnej sytuacji Niemiec na frontach II wojny światowej po zakończeniu sezonu 1943/44 zaprzestano rozgrywania spotkań Gauligi.

Mistrzowie Gauligi[1][edytuj | edytuj kod]

Sezon Mistrz 2, miejsce 3. miejsce
1941/42 LSV Boelcke Krakau LSV Warschau LSV Radom
1942/43 LSV Adler Deblin SGO Warschau DTSG Krakau
1943/44 LSV Mölders Krakau DTSG Tschenstochau LSV Lublin i Rembertow Warschau

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]