Gavin Strang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gavin Strang
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1943
Crieff
Wielka Brytania Wiceminister środowiska, transportu i regionów ds. transportu[1]
Okres od 2 maja 1997
do 18 czerwca 1998
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik nowe stanowisko
Następca John Reid

Gavin Steel Strang (ur. 10 lipca 1943), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, wiceminister odpowiedzialny za kwestie transportu w pierwszym rządzie Tony’ego Blaira.

Był synem rolnika. Dorasta w Perthshire. Wykształcenie odebrał w Edynburgu oraz na Uniwersytecie w Cambridge. Ma tytuły bakałarza genetyki i nauk rolniczych. Po studiach pracował w Agricultural Research Council i w Animal Breeding Research Organisation w Edynburgu. W wieku 18 lat wstąpił do Partii Pracy. Był przewodniczącym partyjnej młodzieżówki w Perth oraz skarbnikiem laburzystowskiego klubu na uniwersytecie edynburskim. Był przewodniczącym Partii Pracy w Portobello oraz skarbnikiem okręgu Edinburgh East. W 1970 r. wystartował w tym okręgu w wyborach do Izby Gmin i te wybory wygrał. Okręg ten został zlikwidowany w 1997 r., ale w 2005 r. utworzono go ponownie. W międzyczasie Strang reprezentował okręg wyborczy Edinburgh East and Musselburgh.

Pomiędzy 1970 a 1974 r. był członkiem parlamentarnej komisji ds. nauk i technologii oraz komisji spraw szkockich. Był partyjnym mówcą na tematy szkockie, a później ds. handlu i przemysłu. Po wygranych przez Labour wyborach 1974 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w departamencie energii odpowiedzialnym za złoża ropy na Morzu Północnym. W październiku tego roku został parlamentarnym sekretarzem w ministerstwie rolnictwa, rybołówstwa i żywności. Na tym stanowisku pozostał do 1979 r. Kiedy w 1977 r. Wielka Brytania przewodziła EWG Strang przewodził brytyjskiej delegacji na Radzie Ministrów Rolnictwa.

W latach 80. Strang był aktywnym działaczem na rzecz rozbudowy europejskiego arsenału nuklearnego. Był sekretarzem, a następnie przewodniczącym Parliamentary CND, przewodniczącym Laburzystowskiego Ruchu na rzecz Pokoju oraz przewodniczącym Parlamentarnego Laburzystowskiego Komitetu Obrony. W 1987 r. doprowadził do uchwalenia AIDS Control Act, który miał na celu powstrzymanie zachorowań na AIDS. Pod koniec lat 80. Strang był mówcą opozycji ds. zatrudnienia. W latach 1992-1997 był głównym mówcą opozycji ds. żywności, rolnictwa i spraw wsi.

Po wyborczym zwycięstwie laburzystów w 1997 r. Strang został ministrem odpowiedzialnym za transportu w Ministerstwie Środowiska, Transportu i Regionów. To stanowisko utracił już w 1998 r. W tylnych ławach parlamentu był częstym krytykiem polityki rządu. Głosował przeciwko zaangażowaniu się Wielkiej Brytanii w wojnę w Iraku. 31 października 2006 r. był jednym z 12 laburzystowskich deputowanych, którzy poparli wniosek Plaid Cymru i Szkockiej Partii Narodowej w sprawie śledztwa dotyczącego interwencji w Iraku. Strang sprzeciwiał się również prywatyzacji Narodowej Służby Ruchu Lotniczego. Obecnie jest przewodniczącym międzypartyjnej gruby ds. rządu światowego. Zapowiedział, że nie wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Strang interesuje się piłką nożną, golfem, kolarstwem oraz pływaniem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w randze członka gabinetu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]