Gavril Dara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gavril Dara
Ilustracja
Gavril Dara
Imię i nazwisko Gabriele Dara il Giovane
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1826
Palazzo Adriano
Data i miejsce śmierci 19 listopada 1885
Agrygent
Narodowość Arboresz
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła

Kënka e sprasme e Balës

Gavril Dara, właśc. Gabriele Dara il Giovane (ur. 8 stycznia 1826 w Palazzo Adriano, prowincja Palermo, zm. 19 listopada 1885 w Agrygencie) – włoski pisarz i działacz narodowy, pochodzenia albańskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w sycylijskim mieście Palazzo Adriano w rodzinie albańskiej, która według tradycji opuściła ziemie albańskie po śmierci Skanderbega. Rodzina Dara od kilku pokoleń zajmowała się kolekcjonowaniem twórczości ludowej Arboreszy. Ojciec Gavrila, Andrea (Ndre) wydał słownik pojęć związanych z badaniami nad folklorem. Tradycje rodzinne kontynuował pod koniec swojego życia także Gavril.

Gavril Dara ukończył studia z zakresu prawa w Palermo i podjął praktykę w Agrigento. Po zjednoczeniu Włoch pracował jako urzędnik państwowy na Sycylii. W latach 1867-1869 był gubernatorem Trapani (zachodnia Sycylia). Od 1871 kierował liberalnym czasopismem politycznym "La Riforma".

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Jednym z jego pierwszych utworów były wiersze pisane w języku włoskim i w języku Arboreszy poświęcone postaci Łazarza. Najbardziej znanym utworem Dary była czteroczęściowa ballada Kënka e sprasme e Balës (Ostatnia pieśń z Bali). Utwór przedstawiał heroiczne czyny Nika Pety i Pala Golemiego, Albańczyków żyjących w XV w. Po raz pierwszy dzieło Dary opublikowano już po jego śmierci w odcinkach, w czasopiśmie Arbri i Ri (Młoda Albania), wydawanym przez Giuseppe Schiro. Po raz kolejny, już w całości ballada ukazała się w 1900 w czasopiśmie La Nazione Albanese (w wersji dwujęzycznej).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]