Gay Men’s Chorus of Los Angeles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gay Men’s Chorus
of Los Angeles
Dyrygent dr Bruce Mayhall
Państwo  Stany Zjednoczone
Miasto Los Angeles
Instytucja Alex Theatre
Rok założenia 1979
Strona internetowa

Gay Men’s Chorus of Los Angeles (GMCLA) – gejowski chór męski założony w 1979 w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest największym na świecie chórem tworzonym przez homoseksualistów[1].

Muzycy i repertuar[edytuj | edytuj kod]

Macierzystą sceną chóru jest Alex Theatre, a tworzy go blisko 200 śpiewaków. Chór zatrudnia własnego producenta i dyrektora ekonomicznego. Przez 25 lat swego istnienia kierowało nim pięciu dyrygentów, z których najbardziej zasłużonym był Jon Bailey pełniący tę funkcję przez 14 lat. Przez 25 lat przez chór przewinęło się ponad 1400 śpiewaków. Obecnym dyrygentem jest Bruce Mayhall[1].

W repertuarze zespołu znajduje się muzyka operowa (m.in. Raj utracony: Opera Electronica Erica Whitacre'a, symfonia Eos Roberta Conte), chorałowa, piosenki ludowe, ragtime, jazz, swing a także muzyka pop. Dużym powodzeniem cieszyły się m.in. programy koncertowe opierające się na repertuarze Judy Garland pt. You Made Me Love You oraz na dziełach kompozytorów broadwayowskichJerry’ego Hermana (Hello, Dolly, Mame, La Cage Aux Folles) i Stephena Sondheima. Koncerty oprawione są często w bogate choreografie i efekty wizualne, przekształcające występy GMCLA w efektowny show[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

GMCLA istnieje od 1979 r. W czasie ćwierćwiecza działalności dał ok. 180 koncertów abonamentowych, nagrał cztery występy dla telewizji, wystąpił w 13 stolicach świata i wziął udział w ponad 500 imprezach dobroczynnych. Chór dwukrotnie wyjeżdżał na tournée po Europie Środkowo-Wschodniej: w 1991 r. objechał Kopenhagę, Berlin, Pragę, Wiedeń i Budapeszt, zaś w 1999 r. Moskwę, Petersburg, Tallinn, Helsinki i Berlin. Był pierwszym chórem gejowskim, który koncertował dla urzędującego prezydenta USA – w 1999 r. był nim Bill Clinton. Otwierał też recital Eltona Johna i Berni'ego Taupina w Beverly Hilton podczas uroczystości wręczania 14. Ella Awards[1].

Obecnie stanowi renomowaną i zamożną instytucję muzyczną z budżetem sięgającym miliona dolarów rocznie. Do 2008 r. nagrał 12 płyt długogrających[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]