Gdański Teatr Szekspirowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Fundacja Theatrum Gedanense
Data powstania 20 lutego 2008
Lokalizacja ul. Wojciecha Bogusławskiego 1
80-818 Gdańsk
Strona internetowa teatru

Gdański Teatr Szekspirowski (GTS) – teatr dramatyczny w Gdańsku, samorządowa instytucja kultury, założony w 2008 z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, od 2008 współorganizuje Festiwal Szekspirowski; od 2008 dyrektorem teatru jest prof. Jerzy Limon.

Budynek teatru położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jest instytucją kultury miasta Gdańska oraz samorządu województwa pomorskiego. Budynek jest pierwszym wybudowanym w Polsce od blisko 40 lat budynkiem teatru dramatycznego. Budowa trwała od 5 marca 2011, a ceremonia otwarcia miała miejsce 19 września 2014.

Widownia (galerie) teatru

Autorem projektu jest Włoch - Renato Rizzi, który drewniane wnętrze budynku umieścił w ciężkiej ceglanej bryle. Początkowo obiekt miał zostać oddany w listopadzie 2012, jednak z powodu wypowiedzenia umowy wykonawcy (Pol-Aqua), termin ten uległ zmianie na koniec 2013, a następnie wiosnę 2014, ale i te nie zostały dotrzymane przez nowego wykonawcę (NDI)[1]. Koszt inwestycji oszacowano na 95 mln zł brutto[2][3]. Otwierany w 3 minuty dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem (w warunkach "elżbietańskich")[4]. Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. , powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. , użytkową prawie 8 tys. m² [5]. W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób[6].

Budynek teatru krytykowany jest za brak foyer i obrotowej sceny oraz kiepską akustykę i widoczność z miejsc dla publiczności[7]. Ostatnia wada stała się przyczyną, dla której w styczniu 2015 dyrekcja teatru postanowiła zmniejszyć o połowę liczbę miejsc na galeriach[8].

W porównaniu do pierwotnych projektów zmieniono również kolor elewacji z czerwonego na czarny, w wyniku czego zerwane zostało nawiązanie do powszechnej w Gdańsku gotyckiej architektury sakralnej i obronnej.

Od roku otwarcia budynek teatru stał się głównym obiektem Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego (w 2014 18. edycja).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]