Gdański Teatr Szekspirowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdański Teatr Szekspirowski
Ilustracja
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Fundacja Theatrum Gedanense
Data powstania 20 lutego 2008
Państwo  Polska
Lokalizacja ul. Wojciecha Bogusławskiego 1
80-818 Gdańsk
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
54°20′53,5200″N 18°39′11,5200″E/54,348200 18,653200
Strona internetowa teatru

Gdański Teatr Szekspirowski (GTS) – teatr dramatyczny w Gdańsku, samorządowa instytucja kultury, założony w 2008 z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, od 2008 współorganizuje Festiwal Szekspirowski; od 2008 dyrektorem teatru jest prof. Jerzy Limon.

Budynek teatru położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jest instytucją kultury miasta Gdańska oraz samorządu województwa pomorskiego. Budynek jest pierwszym wybudowanym w Polsce od blisko 40 lat budynkiem teatru dramatycznego. Budowa trwała od 5 marca 2011, a ceremonia otwarcia miała miejsce 19 września 2014.

Widownia (galerie) teatru

Autorem projektu jest Włoch - Renato Rizzi, który drewniane wnętrze budynku umieścił w ciężkiej ceglanej bryle. Początkowo obiekt miał zostać oddany w listopadzie 2012, jednak z powodu wypowiedzenia umowy wykonawcy (Pol-Aqua), termin ten uległ zmianie na koniec 2013, a następnie wiosnę 2014, ale i te nie zostały dotrzymane przez nowego wykonawcę (NDI)[1]. Koszt inwestycji oszacowano na 95 mln zł brutto[2][3]. Otwierany w 3 minuty dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem (w warunkach "elżbietańskich")[4]. Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. , powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. , użytkową prawie 8 tys. m²[5]. W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób[6].

Budynek teatru krytykowany jest za brak foyer i obrotowej sceny oraz kiepską akustykę i widoczność z miejsc dla publiczności[7]. Ostatnia wada stała się przyczyną, dla której w styczniu 2015 dyrekcja teatru postanowiła zmniejszyć o połowę liczbę miejsc na galeriach[8].

W porównaniu do pierwotnych projektów zmieniono również kolor elewacji z czerwonego na czarny, w wyniku czego zerwane zostało nawiązanie do powszechnej w Gdańsku gotyckiej architektury sakralnej i obronnej.

Od roku otwarcia budynek teatru stał się głównym obiektem Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego (w 2014 18. edycja).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]