Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Skrót

GWO

Status prawny

spółka komandytowa

Adres

al. Grunwaldzka 413,
80-309 Gdańsk

Data założenia

1991

Dyrektor

Małgorzata Dobrowolska

Prefiks wydawcy (ISBN): 978-83-7420, 978-83-85694, 978-83-87788, 978-83-88881, 978-83-900253
Strona internetowa wydawnictwa

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe (GWO) – polskie wydawnictwo specjalizujące się w podręcznikach dla szkół. Jest to jedno z pierwszych prywatnych wydawnictw edukacyjnych w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe powstało w 1991 roku. Wydawnictwo zaistniało na rynku dzięki serii tzw. „zeszytów gdańskich” i kalendarzy, przygotowujących do egzaminów szkolnych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe wydaje podręczniki dla szkół ponadgimnazjalnych do matematyki, języka polskiego, historii, fizyki, biologii i plastyki. Oprócz podręczników do matematyki z serii Matematyka z plusem – GWO wydaje książki do języka polskiego (Między nami i Nauka o języku – szkoła podstawowa i gimnazjum, Między tekstami – szkoła średnia), historii (Podróże w czasie – szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia), fizyki (Fizyka z plusem – gimnazjum), biologii (Biologia z tangramem – szkoła średnia) i plastyki (Świeżo malowane – szkoła podstawowa) oraz książki pomocnicze. Oprócz tego w ramach programu Lepsza Szkoła, oferuje serię testów sprawdzających umiejętności uczniów, Sesje z Plusem.[potrzebny przypis]

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe realizuje również projekty interaktywne, w skład których wchodzą kursy internetowe (Matematura.pl, Matlandia, Gimplus), internetowe mapy historyczne (Historyczna Mapa Polski oraz Mapa Imperium Rzymskiego), jak i aplikacje online, wspierające pracę nauczycieli (Kompozytor klasówek).

Projekty edukacyjne[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo zainicjowało w 2002 roku projekt edukacyjny Lepsza Szkoła obejmujący nauczycieli matematyki, języka polskiego, historii, fizyki i biologii. Jego główne cele to badanie efektywności nauczania, rozwijanie integracji międzyprzedmiotowej oraz kształcenie nauczycieli. Także projekt Interaktywna matematyka mający na celu podwyższenie poziomu nauczania matematyki w gimnazjach z powiatu kartuskiego przez upowszechnienie nowoczesnych metod nauczania matematyki z zastosowaniem innowacyjnych narzędzi multimedialnych – tablic interaktywnych. Projekt zakładał, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uda się skupić uwagę uczniów, zwiększając ich motywację, zaangażowanie w tok zajęć, a tym samym – efektywność nauki. Kolejnym projektem była pomoc w rozwoju Akademii 30+ założonej przez Gdańską Fundację Rozwoju oraz Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Akademia 30+ to projekt typu non-profit, działający w Krakowie, Częstochowie oraz w Trójmieście. Dzięki Akademii 30+ osoby czynne zawodowo, które nie mają dużo wolnego czasu, mogą dalej kształcić się i rozwijać swoje zainteresowania, uczęszczając na warsztaty i wykłady prowadzone przez specjalistów z całej Polski. GWO jest partnerem w Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowanym przez fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, skierowanym do maturzystów z całej Polski.