Gdybyś mnie teraz zobaczył

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdybyś mnie teraz zobaczył
If you could see me now
Autor Cecelia Ahern
Miejsce wydania Irlandia
Język angielski
Data I wyd. 2005
Wydawca HarperCollins
Typ utworu Powieść
poprzednia
Na końcu tęczy
następna
Kraina zwana tutaj

Gdybyś mnie teraz zobaczył (If You Could See Me Now) – trzecia po PS. Kocham cię oraz Ka końcu tęczy powieść irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką jest niejaka Elizabeth Egan. Pani Egan jest modelowym przykładem kobiety sukcesu w dzisiejszych czasach: jest szanowana i doceniana za to co robi w pracy, która jest dla niej najważniejsza. Problem stanowi jej puste życie osobiste, w którym brak mężczyzny, miłości czy nawet przyjaźni. Światełkiem dla Elizabeth jest jej siostrzeniec Luke, a solą w oku młodsza siostra Saoirse. Młodsza panna Egan jest kompletnie nieodpowiedzialna i jest ostatnią osobą, która mogłaby wychowywać dziecko z jakąkolwiek dla niego korzyścią. Tak więc Elizabeth zaopiekowała się siostrzeńcem, z którym łączą ją dobre relacje, ale brak w nich ciepła i prawdziwej miłości. Elizabeth nie jest ani trochę spontaniczna, wszystko ma zorganizowane i pod kontrolą.

W ten świat wkracza ktoś, kto jest jej całkowitym przeciwieństwem - Ivan, to dorosły mężczyzna o wyglądzie i zachowaniu dziecka. Uwielbia zabawę z Lukiem i jest nieprzewidywalny. Jest również kimś więcej niż zwykłym człowiekiem, za jakiego ma go Elizabeth. I wtedy zdarza się coś niezwykłego. Pani Egan poznaje Ivana i choć początkowo mu niechętna, zaprzyjaźnia się z nim. Jego obecność wprowadza prawdziwą magię do jej nijakiego dotąd życia. Elizabeth zaczyna żyć. Kobieta całkowicie się zmienia. Dostrzega radość życia i odnajduje magię w swoim małym świecie.

Niebawem jej stosunki z Ivanem zaczynają zmierzać w innym, dużo poważniejszym kierunku. Dla nich obojga zbliża się przykry moment, kiedy prawda okaże się sędzią i zadecyduje o przyszłości każdego z nich.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Elizabeth Egan - główna bohaterka powieści.
  • Ivan - wymyślony przyjaciel Luka.
  • Luke - syn Saoirse i siostrzeniec Elizabeth, która go wychowuje.
  • Saoirse - młodsza siostra Elizabeth, matka Luke'a.
  • Opal - szefowa Ivana.