Gdybyś mnie teraz zobaczył

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdybyś mnie teraz zobaczył
If you could see me now
Autor Cecelia Ahern
Typ utworu Powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Irlandia
Język angielski
Data wydania 2005
Wydawca HarperCollins

Gdybyś mnie teraz zobaczył (If You Could See Me Now) – trzecia po PS. Kocham cię oraz Ka końcu tęczy powieść irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką jest niejaka Elizabeth Egan. Pani Egan jest modelowym przykładem kobiety sukcesu w dzisiejszych czasach: jest szanowana i doceniana za to co robi w pracy, która jest dla niej najważniejsza. Problem stanowi jej puste życie osobiste, w którym brak mężczyzny, miłości czy nawet przyjaźni. Światełkiem dla Elizabeth jest jej siostrzeniec Luke, a solą w oku młodsza siostra Saoirse. Młodsza panna Egan jest kompletnie nieodpowiedzialna i jest ostatnią osobą, która mogłaby wychowywać dziecko z jakąkolwiek dla niego korzyścią. Tak więc Elizabeth zaopiekowała się siostrzeńcem, z którym łączą ją dobre relacje, ale brak w nich ciepła i prawdziwej miłości. Elizabeth nie jest ani trochę spontaniczna, wszystko ma zorganizowane i pod kontrolą.

W ten świat wkracza ktoś, kto jest jej całkowitym przeciwieństwem - Ivan, to dorosły mężczyzna o wyglądzie i zachowaniu dziecka. Uwielbia zabawę z Lukiem i jest nieprzewidywalny. Jest również kimś więcej niż zwykłym człowiekiem, za jakiego ma go Elizabeth. I wtedy zdarza się coś niezwykłego. Pani Egan poznaje Ivana i choć początkowo mu niechętna, zaprzyjaźnia się z nim. Jego obecność wprowadza prawdziwą magię do jej nijakiego dotąd życia. Elizabeth zaczyna żyć. Kobieta całkowicie się zmienia. Dostrzega radość życia i odnajduje magię w swoim małym świecie.

Niebawem jej stosunki z Ivanem zaczynają zmierzać w innym, dużo poważniejszym kierunku. Dla nich obojga zbliża się przykry moment, kiedy prawda okaże się sędzią i zadecyduje o przyszłości każdego z nich.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Elizabeth Egan - główna bohaterka powieści.
  • Ivan - wymyślony przyjaciel Luka.
  • Luke - syn Saoirse i siostrzeniec Elizabeth, która go wychowuje.
  • Saoirse - młodsza siostra Elizabeth, matka Luke’a.
  • Opal - szefowa Ivana.