Gdzie jest Nancy?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gdzie jest Nancy?
Downloading Nancy
Gatunek dramat
Rok produkcji 2008
Data premiery Ziemia 21 stycznia 2008 r.
Polska 19 listopada 2009 r.
(premiera na rynku DVD)
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 102 minuty
Reżyseria Johan Renck
Scenariusz Pamela Cuming,
Lee Ross
Muzyka Krister Linder
Zdjęcia Christopher Doyle
Scenografia Lauri Faggioni,
Sara McCudden
Kostiumy Denise Östholm
Montaż Henrik Hanson,
Johan Söderberg
Produkcja Jason Essex,
Igor Kovacevich,
David D. Moore,
Cole Payne
Wytwórnia Tule River Films
World Premiere Entertainment
Dystrybucja Strand Releasing
Budżet 3 000 000 USD
Nagrody
2008: nominacja do nagrody Grand Jury Prize w kategorii najlepszy film dramatyczny podczas Sundance Film Festival (nominowany: Johan Renck), nagroda w kat. najlepsza muzyka podczas Stockholm Film Festival (Krister Linder)
2010: nom. do nagrody w kat. najlepsza główna rola żeńska podczas Independent Spirit Awards (Maria Bello)

Gdzie jest Nancy? (tytuł oryg. Downloading Nancy) − amerykański film fabularny (dramat psychologiczny) z 2008 roku. Jego światowa premiera odbyła się 21 stycznia 2008 r. podczas Sundance Film Festival.

Scenariusz filmu oparto na kanwie autentycznej historii.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Nancy Stockwell wiedzie nieszczęśliwe życie. Przed laty molestowana przez wuja, nie może zajść w ciążę. Kobieta cierpi na depresję i uczęszcza na terapie psychiatryczne, podczas których utwierdza się w przekonaniu, że tkwi w sytuacji beznadziejnej. Jej małżeństwo z obojętnym i oschłym fascynatem golfa, Albertem, przeżywa poważny kryzys, a pożycie seksualne już dawno zamarło. Pewnego dnia Nancy porzuca życie, które dotychczas wiodła i przepada bez śladu. Mężowi pozostawia jedynie kartkę, która wyjaśnić ma, że wyjechała do przyjaciół w Baltimore. Po kilku dniach oczekiwania Albert uświadamia sobie, że Nancy zaginęła. Jego zaniepokojenie rośnie, gdy odkrywa internetową znajomość Nancy z mężczyzną o imieniu Louis Farley. Znajomość, która doprowadzi wszystkich do tragicznych konsekwencji...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono od 9 lutego do 11 marca 2007 r. w miejscowości Regina w Kanadzie (pomimo, iż część akcji filmu toczy się w Baltimore w USA)[1][2]. Początkowo zdjęcia miały rozpocząć się już czerwcem 2005 r., lecz produkcja filmu opóźniła się z powodu ciąży Holly Hunter, która wówczas zaangażowana była do roli tytułowej. Gdy rok później Hunter zrezygnowała z udziału w przedsięwzięciu, jej rolę przejęła Maria Bello.

Początkowo z projektem powiązane były także nazwiska Williama Hurta, Radhi Mitchell, Danny'ego Hustona, Raya Liotty oraz Stellana Skarsgårda.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

"Downloading Nancy" jest zbudowane na wspaniałej grze Marii Bello, która swoim występem pokazała, co oznacza strach i bezsilność. Doskonale wydobyła emocje swojej bohaterki, przez cały seans wierzymy, że Maria to Nancy, nie widzimy aktorki, tylko postać z krwi i kości.

— Żaneta Lurzyńska, wici.info[3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]