Gecko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gecko
Silnik przeglądarki internetowej
Autor Mozilla Foundation,
Mozilla Corporation
System operacyjny Wieloplatformowość
Język programowania C++
Aktualna wersja stabilna 52.0 (7 marca 2017; miesiąc temu)
Aktualna wersja testowa 53.0 (8 marca 2017; miesiąc temu)
Licencja MPL/GPL/LGPL
Strona internetowa

Geckosilnik przeglądarki internetowej, obsługujący prawie wszystkie standardy internetowe rekomendowane przez W3C. Jest udostępniony na potrójnej licencji MPL/GPL/LGPL.

Obecnie Gecko jest drugim silnikiem pod względem jego wykorzystania, za WebKitem (wykorzystywanym przez Safari, Google Chrome, Operę czy Vivaldiego), a przed Tridentem (Internet Explorer 4.x i nowsze oraz Microsoft Edge) i Presto (Opera 7.00 - 12.18).[1]

Historia rozwoju[edytuj]

Silnik Gecko został stworzony przez programistów z Netscape Communications dla przeglądarki Netscape Navigator 6.x i Mozilla Suite w języku C++. Początkowo rozwijany był pod nazwą NGLayout lub Raptor, nazwy te zostały jednak zmienione na aktualną ze względu na kłopoty prawne[2]. Obecna nazwa pochodzi od gekona, jaszczurki z rodziny gecconidae.

31 marca 1998 kod źródłowy Gecko został upubliczniony na wolnej licencji w ramach projektu Mozilla z nadzieją, że społeczność skupiona wokół przeglądarek pomoże w jego szybkim rozwijaniu. Sam projekt został przekształcony 15 lipca 2003 w Mozilla Foundation, tym samym uniezależniając się od AOL, który przejął już Netscape Communications.

Obsługiwane technologie[edytuj]

Silnik obsługuje:

Aplikacje oparte na silniku Gecko[edytuj]

Przeglądarki internetowe[edytuj]

Silnik Gecko wykorzystywany jest między innymi przez przeglądarki:

Inne aplikacje[edytuj]

Inne programy wykorzystujące Gecko:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]