GeeXboX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GeeXboX
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Logo
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent Aurelien Jacobs, Benjamin Zores i inni
Architektura x86, PowerPC
Pierwsze wydanie 2006-06-22 22 czerwca 2006(dts)
Aktualna wersja 3.1
(11 lutego 2013; ponad 8 lat temu)
Jądro monolityczne
Licencja GPL
Wersja Live T tylko wersja Live
GeeXboX w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

GeeXboXdystrybucja Linuksa stworzona w koncepcji Media Center, czyli centrum multimedialnego. Za odtwarzanie multimediów odpowiedzialny jest program MPlayer ze zmienionym interfejsem użytkownika. System nie wymaga instalacji na twardym dysku, gdyż jest uruchamiany bezpośrednio z dysku CD lub pendrive’a USB. Rozmiar dystrybucji wynosi około 18 MB.

GeeXbox ISO Generator[edytuj | edytuj kod]

GeeXbox ISO Generator to program umożliwiający stworzenie obrazu płyty CD/DVD zawierającego oprócz odtwarzacza GeeXbox, także pliki multimedialne, które po uruchomieniu można w nim odtworzyć. Pozwala to na korzystanie z systemu na komputerach pozbawionych twardego dysku. Aplikacja ta pozwala również na dostosowanie interfejsu programu do potrzeb użytkownika. ISO Generator jest dystrybuowany w pakiecie z systemem GeeXbox.

Wersja 2.x[edytuj | edytuj kod]

Równolegle rozwijane są dwie wersje systemu GeeXboX – 1.x i 2.x. Największą zmianą w wersji 2.x jest implementacja aplikacji Enna – wielofunkcyjnego centrum multimedialnego. Dzięki temu można przekształcić komputer wyposażony w tuner telewizyjny w pełni funkcjonalny i darmowy cyfrowy rejestrator obrazu. Wersja 2.x jest nadal w fazie testów i nie jest jeszcze przeznaczona do domowego użytku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]