Geek Code

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geek Codekod opisujący geekowe zainteresowania i preferencje opracowany przez Roberta A. Haydena w 1993. Ostatnia wersja o numerze 3.12 pochodzi z 1996.

Geek Code zaczyna się od symboli określających typ geeka, po którym następują 32 kategorie opisujące jego wygląd, poglądy, zainteresowania, tryb życia itp. Przykładowy kod wygląda tak:

 -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
 Version: 3.1
 GED/J d-- s:++>: a-- C++(++++) ULU++ P+ L++ E---- W+(-) N+++ o+ K+++ w---
 O- M+ V-- PS++>$ PE++>$ Y++ PGP++ t- 5+++ X++ R+++>$ tv+ b+ DI+++ D+++
 G+++++ e++ h r-- y++**
 ------END GEEK CODE BLOCK------

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Kategorie w kodzie najczęściej określane są jedno- lub kilkuliterowymi skrótami. Pierwsza i najważniejsza kategoria określa typ geeka. Przykładowo może to być geek:

Jest możliwość łączenia typów w razie gdyby geek czuł powiązanie z kilkoma dziedzinami. Przykładowo jeśli ktoś określa swoje zainteresowania jako i informatyczne i filozoficzne to skrót wygląda tak: GCS/P. Pozostałe 32 kategorie to:

Plusy i minusy[edytuj | edytuj kod]

Chcąc określić stosunek do danej kategorii (nie tyczy się pierwszej) możemy użyć plusów (+) i minusów (-) w odpowiednich ilościach. Przykładowo aby okazać naszą sympatię do Linuksa piszemy L+++ lub antypatię do WWW piszemy W---. Dokładne informacje na temat poszczególnych ilości plusów i minusów można znaleźć na oficjalnej stronie Geek Code.

Modyfikatory[edytuj | edytuj kod]

Poza plusami i minusami do dokładniejszego określenia sympatii lub antypatii możemy używać kilku modyfikatorów:

  • @ -- Cecha może zmienić się z czasem, ale nie wiemy dokładnie jak. Przykład: C++@
  • () -- Nawiasy stosujemy gdy nasz stosunek do danej rzeczy zmienia się często i w danym zakresie, np. zależnie od sytuacji. Przykład C++(-)
  • > -- Stosujemy gdy chcemy z czasem zmienić swój stosunek do czegoś i dokładnie wiemy jak. Przykład C++>+++
  • $ -- Oznacza, że sympatia do tej kategorii pozwala nam zarabiać w życiu. Przykład: C+++$
  • ? -- Stosujemy gdy chcemy powiedzieć, że nasz stosunek do tego jest nijaki, np. w ogóle nie wiemy co to jest. Wtedy nie używamy plusów i minusów! Przykład: C?
  • ! -- Stosowane przed kategorią oznacza, że nie mamy z nią nic wspólnego. Przykład: !C

Blok kodu[edytuj | edytuj kod]

Pełny Geek Code tworzy tzw. blok. Zaczyna się on od linijki wskazującej na jego początek: -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----. W drugiej linii określamy wersje jakiej użyliśmy do sporządzenia go: Version: 3.1. Dalej wpisujemy nasz kod w trzech linijkach i kończymy blokiem: ------END GEEK CODE BLOCK------. Gotowy Geek Code często spotyka się w sygnaturach użytkowników poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych czy forów internetowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]