Gemini Park Tarnów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gemini Park Tarnów
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Tarnów
Adres ul. Nowodąbrowska 127
Typ budynku Galeria handlowa
Inwestor Gemini Holding
Kondygnacje 2
Powierzchnia użytkowa 42,5 tys. m²
Rozpoczęcie budowy 2008
Ukończenie budowy 2010
Właściciel Gemini Holding
Położenie na mapie Tarnowa
Mapa lokalizacyjna Tarnowa
Gemini Park Tarnów
Gemini Park Tarnów
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Gemini Park Tarnów
Gemini Park Tarnów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gemini Park Tarnów
Gemini Park Tarnów
Ziemia50°01′47″N 21°00′06″E/50,029722 21,001667
Strona internetowa

Gemini Park Tarnów – nowoczesne centrum handlowe usytuowane w północnej części Tarnowa, o łącznej powierzchni ok. 80 tys. m², w tym 42,5 tys. m² powierzchni najmu GLA. Znajduje się w nim 130 sklepów oraz punktów gastronomicznych i usługowych.

Jest to największe w regionie tarnowskim modowe centrum handlowe, proponujące szeroką ofertę zakupową. Centrum handlowe mieści się przy ul. Nowodąbrowskiej 127 w bliskim sąsiedztwie największych w mieście osiedli mieszkaniowych, o potencjale 40 tys. mieszkańców (między osiedlem Legionów, Westerplatte i ul. Marynarki Wojennej), w dzielnicy Grabówka, na osiedlu Jasna, jednocześnie niedaleko ścisłego centrum miasta.

Wśród najemców znajduje się wielu lokalnych przedsiębiorców.

Inwestor[edytuj | edytuj kod]

Inwestorem i deweloperem projektu jest Gemini Holding – spółka specjalizująca się w realizacji obiektów komercyjnych, której właścicielem jest Rafał Sonik. Oprócz Gemini Park Tarnów, spółka Gemini Holding jest właścicielem Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park Bielsko-Biała i Gemini Park Tychy.

Zarządcą obiektu jest firma GREM Gemini Holding.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W początkowej fazie inwestycji projekt Centrum Handlowego miał nosić nazwę Gemini Jasna Park, ze względu na lokalizację na osiedlu Jasna. Ostatecznie Centrum Handlowemu nadano nazwę Gemini Park Tarnów, aby podkreślić przynależność do miasta i regionu, a nie tylko do jego dzielnicy.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

GPS: 50°01'49.9"N 21°00'08.0"E

 • bliskość autostrady A4 i obwodnicy prowadzącej na wschód do Rzeszowa, a na północ do Kielc,
 • położenie przy drodze wylotowej nr 73 w kierunku Kielc,
 • dobra komunikacja autobusowa – autobus odjeżdżający z przystanku pod Gemini, jak i połączenia z centrum miasta z przystanków oddalonych do 3 min. pieszo: linia nr 2 , 3, 5, 14, 24, 30, 33, 41, 46, 48.
 • sąsiedztwo największych w mieście osiedli mieszkaniowych o potencjale 44 tys. mieszkańców.

Inwestycja[edytuj | edytuj kod]

Inicjatorem powstania centrum handlowego w Tarnowie był Rafał Sonik, właściciel Gemini Holding.

Prace przygotowawcze w tarnowskim Gemini Park rozpoczęły się wiosną 2008 roku, a zasadnicze prace budowlane ruszyły latem 2008 roku. Wmurowanie kamienia węgielnego pod Gemini Park Tarnów odbyło się 22 października 2008 roku[1]. Otwarcie nastąpiło 25 sierpnia 2010 r. po blisko dwudziestu sześciu miesiącach budowy[2].

Ogólny koszt inwestycji Gemini Park Tarnów to ponad 500 milionów złotych.

W ramach inwestycji wybudowano obok ośrodek opiekuńczy dla dzieci „SIEMACHA Spot”, którego koszt wyniósł 7 mln zł. Dodatkowo zrealizowano działania offsetowe na rzecz Tarnowa i jego mieszkańców o łącznej wartości 20 mln. zł[3]

Gemini Park to nazwa obiektów komercyjnych na polskim rynku centrów handlowych. W maju 2009 roku w Bielsku-Białej otwarte zostało Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park Bielsko-Biała o powierzchni najmu 27.500 m2, które w 2014 roku zostało rozbudowane o 12 500 m² i po rozbudowie obiekt posiada jedną z największych powierzchni w regionie – ponad 40 tys. m² GLA. Ponadto, 21. marca 2018 r. otwarto Centrum Handlowe Gemini Park Tychy o powierzchni 36 tys. m².

[edytuj | edytuj kod]

Gemini Park posługuje się logo, w skład którego wchodzi Logotyp i Sygnet. Logotyp jest formą będącą nazwą Centrum Handlowego, a Sygnet jest to oryginalna, dynamiczna, swobodna forma. „Geminek” przypomina gwiazdkę, jednak są to dwie postaci, które trzymają się za ręce, w tanecznej pozie.

- Logotyp Gemini Park powstał w ramach kreatywnego myślenia. Wybieraliśmy znaki, które będą najbardziej pozytywnie kojarzone – mówi Rafał Sonik, właściciel Gemini Park Tarnów. – Już sam fakt, że klienci nadali naszemu logo imię – „Geminek” – pokazuje, w jaki sposób nasza marka jest rozpoznawalna, a co za tym idzie, wskazuje pozytywne emocje z nią związane.

Logo Gemini wykorzystywane jest na wszystkich elementach promujących markę, tj. na terenie Centrum, projektach kampanii reklamowych, materiałach promocyjnych, papierze firmowym, wizytówkach itd. W ramach budowania marki i jej pozycji logotyp stosowany jest na różnego rodzaju gadżetach: kalendarzach, kubkach, smyczach, znaczkach, pluszowych maskotkach, magnesach, itp.

Gemini Park obecnie[edytuj | edytuj kod]

Gemini Park Tarnów posiada w swej ofercie wiele znanych i atrakcyjnych marek, nieobecnych dotąd w Tarnowie. Prócz dużych marek sieciowych w Gemini Park Tarnów znajdują się liczne marki lokalne.

Jako jeden z największych ośrodków pracy w Tarnowie – 3 miejsce wśród firm i instytucji – daje miejsce pracy dla ponad 1000 pracowników. Centrum Handlowe stawia również na współpracę z lokalnymi firmami, przedsiębiorstwami, klubami sportowymi i instytucjami.

Rokrocznie Centrum Handlowe odwiedza ponad 6 mln. klientów.

CSR – Cortporate Social Responsibility[edytuj | edytuj kod]

Gemini Park Tarnów realizuje społeczną misję biznesu. Centrum Handlowe angażuje się w liczne przedsięwzięcia. Do nich m.ini. należy ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem SIEMACHA przy realizacji ośrodka opiekuńczego dla dzieci SIEMACHA Spot. W efekcie w sąsiedztwie Gemini Park Tarnów powstał 3-kondygnacyjny obiekt pożytku publicznego, o powierzchni około 2 tys. m². Jest to pierwsza tego typu placówka edukacyjno-wychowawcza otworzona przy galerii handlowej[4]. Od 2010 roku projekt ten z sukcesem realizowany jest w Gemini Park Tarnów, które prowadzi również współpracę informacyjną, polegającą na promowaniu idei SIEMACHY. Tarnowska „Siemacha” była pierwszym tego typu ośrodkiem w Europie, utworzonym przy centrum handlowym.

Projekt SIEMACHY znajduje się także w Krakowie, Rzeszowie i Kielcach.

Siemacha[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie SIEMACHA działa w samodzielnym budynku, zlokalizowanym obok Centrum Handlowego Gemini Park Tarnów. Tarnowska SIEMACHA została wybudowana w ramach inwestycji, i kosztowała blisko 8 milionów złotych[5]. Oficjalne otwarcie z udziałem Premiera Donalda Tuska nastąpiło 6 listopada 2010 r.[6].

SIEMACHA Spot, ma na celu aktywizację i kreatywny rozwój młodzieży w nowoczesnych, komfortowych warunkach. Jest to podwórko nowej generacji, w którym wychowanie rówieśnicze, zaufanie, społeczność, aktywność i rozwój są głównymi ideami działania.

Wychowankowie mogą liczyć na wsparcie, np. pod okiem opiekunów odrobić lekcje, skorzystać z profesjonalnie wyposażonych pracowni lub uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych. Placówki wyposażone są m.in. w sale muzyczne, pracownie informatyczne, stołówki czy nawet siłownie. Kadra opiekunów prowadzi zajęcia edukacyjne, artystyczne, sportowo-rekreacyjne oraz integracyjne połączone z wyjazdami socjoterapeutycznymi.

Siemacha obchodziła w 2012 roku dwadzieścia lat działalności. Stąd też członkowie stowarzyszenia wprowadzili program Siemacha 2.0, poprzez który chcą w nowoczesny sposób dotrzeć do młodych ludzi. Częścią tego programu jest właśnie otwarcie się na galerie handlowe.

SIEMACHA jest jednym z ważniejszych partnerów Gemini Park Tarnów. Część działań i strategii marketingowych łączone jest ze wspieraniem tej instytucji. Często działania wykonywane są na zasadzie wzajemnej współpracy.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

2011 rok:

 • Wyróżnienie jako jedno z czterech najlepszych centrów handlowych otwartych w Polsce w 2010 r.,
 • Nagroda specjalna Jury Shopping Center Awards za społeczne zaangażowanie biznesu,

2012 rok:

 • Nagroda „Uskrzydlony 2011”, która została przyznana Rafałowi Sonikowi, Prezesowi Gemini Holding, firmy zarządzającej tarnowskim centrum, w kategorii „firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia”,
 • Nagroda za najlepszą kampanię wizerunkową centrum handlowego za akcję „Zamieszkaj w Gemini” w konkursie Polskiej Rady Centrów Handlowych,
 • Nagroda Social Responsiblity Award za stworzenie placówki Stowarzyszenia SIEMACHA w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, która przyznana została przez redakcję miesięcznika Shopping Center Poland oraz branżowego portalu Retailnet.pl

2013 rok

 • Wyróżnienie w kategorii: Kampania Public Relations 2013 za kampanię „Gemini TV” w konkursie PRCH Retail Awards
 • Odznaczenie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu dla Rafała Sonika (zdobywcę trzeciego miejsca w Rajdzie Dakar oraz Pucharu Świata FIM, inwestora i właściciela Centrów Handlowych Gemini Park)

2016 rok

 • Nagroda HumanitAS za najlepsze działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) przyznana podczas II Kongresu Praktyków Biznesu w Sosnowcu.

2017 rok

 • Polska Rada Centrów Handlowych wyróżniła Gemini Park Tarnów w kategorii kampania Public Relations Centrum Handlowego roku 2017, za kampanię „Jestem ZA rozbudową Gemini Park Tarnów”, w ramach której zebrano ponad 43 tys. głosów opowiadających się za projektem powiększenia centrum handlowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Już za rok zakupy w Gemini Jasna Park, Wmurowanie kamienia węgielnego Gemini Park Tarnów
 2. Gemini Park Tarnów jest już otwarte, Otwarcie Gemini Park Tarnów
 3. Działania offsetowe, Działania offsetowe w ramach inwestycji Gemini Park Tarnów.
 4. Siemacha SPOT Gemini Park Tarnów, Siemacha Spot Gemini Park Tarnów
 5. Tysiące młodych U Siemachy, Koszt budowy Siemachy SPOT Gemini Park Tarnów
 6. Premier Tusk u Siemachy, Otwarcie Siemacha SPOT Gemini Park Tarnów z udziałem Donalda Tuska

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]