Gene Amdahl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gene Amdahl w roku 2008

Gene Myron Amdahl (ur. 16 listopada 1922 w Flandreau w Dakocie Południowej), Amerykanin norwesko-szwedzkiego pochodzenia, pionier techniki komputerowej i konstruktor pierwszych komputerów.

W 1948 ukończył fizykę na South Dakota State University. Następnie w 1952 obronił doktorat na University of Wisconsin. Przedmiotem jego rozprawy doktorskiej była konstrukcja jednej z pierwszych maszyn liczących o nazwie WISC (ang. Wisconsin Integrally Synchronized Computer = Wewnętrznie Synchronizowany Komputer Wisconsin). W latach 1952-1979 związany z koncernem IBM, potem założyciel lub współtwórca kilku innych firm działających na rynku (super)komputerowym, m.in. Trilogy Systems, Andor International, Commercial Data Servers. Od listopada 2004 jest doradcą w firmie Massively Parallel Technologies.

Najbardziej znanym osiągnięciem Amdahla jest prawdopodobnie sformułowanie tzw. Prawa Amdahla, używanego np. do wyznaczania maksymalnego możliwego przyspieszenia osiąganego przez program równoległy uruchamiany na komputerze wieloprocesorowym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]