Gene Gutowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gene Gutowski
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Witold Bardach
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1925
Lwów
Data i miejsce śmierci 10 maja 2016
Warszawa
Zawód producent filmowy
Grób Gene'a Gutowskiego na Cmentarzu Bródnowskim

Gene Gutowski, właściwie Witold Bardach (ur. 7 maja 1925 we Lwowie, zm. 10 maja 2016 w Warszawie[1]) – polsko-amerykański producent filmowy pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Witold Bardach urodził się we Lwowie 26 lipca 1925 roku jako syn dr. Juliusza Bardacha, prawnika i Anny, pianistki koncertowej. W 1933 roku cała rodzina Bardachów przeniosła się do pobliskiej Rawy Ruskiej, gdzie Juliusz objął praktykę adwokacką. Po wybuchu II wojny światowej Bardachowie powrócili do Lwowa, gdzie ich rodziny mieszkały od pokoleń.

W 1940 roku, pod okupacją sowiecką, rozpoczął studia rzeźby w Instytucie Sztuk Plastycznych pod kierunkiem prof. Mariana Wnuka we Lwowie. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa w 1941 roku sytuacja rodziny Bardachów diametralnie się zmieniła z powodu ich żydowskich korzeni. W konsekwencji jego rodzice i cała rodzina zostali zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu, a stryj Bronisław i 13-letni brat Roman popełnili samobójstwo po likwidacji resztek lwowskiego getta. Siedemnastoletni Witold zbiegł do Warszawy, gdzie przybrał nazwisko Eugeniusz Gutowski. Pracował w zakładzie fotograficznym, później w zakładach niemieckiego przedsiębiorstwa Junkers na lotnisku Okęcie, skąd wynosił radiostacje Luftwaffe dla walczącej Warszawy. Poszukiwany przez Gestapo uciekał na Łotwę do Rygi jako kierownik firmy budowlanej Metzger, zarządzanej przez Organizację Todt. Ewakuowany z brygadą roboczą do Niemiec i Austrii doczekał tam końca wojny. W ucieczce przed sowiecką armią dotarł do Amerykanów. Został zatrudniony przez US Army Counter Intelligence Corps, CIC (Korpus Kontrwywiadu Amerykańskiej Armii), jako Special Agent, czyli agent specjalny odpowiedzialny za ściganie przestępców wojennych i sowieckich agentów. Wtedy przylgnęło do niego angielskie zdrobnienie imienia Eugeniusz – Gene.

W 1947 roku w Monachium poślubił Zillah, Amerykankę. Z tego małżeństwa ma dwóch synów: Andrew Gutowski, architekt, oraz Alex Gutowski – kapitan jachtów.

W kwietniu tego samego roku przybył do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał z żoną w Nowym Jorku i zajął się ilustrowaniem mody. W kwietniu 1949 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

W 1958 roku w Niemczech kupił prawa do dystrybucji w Ameryce filmu Ósmy dzień tygodnia Marka Hłaski w reżyserii Aleksandra Forda. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zorganizował sporo prezentacji z tym filmem, lecz nie odniósł on sukcesu.

W 1960 roku przybył do Londynu, gdzie w 1961 roku na zlecenie firmy British Lion wyprodukował Station Six Sahara z Carroll Baker, do którego scenariusz napisał Bryan Forbes. W 1963 roku poślubił angielską modelkę Judy. Ma z nią syna Adama Bardacha.

W 1963 roku zaprosił do Londynu Romana Polańskiego i rozpoczęli współpracę. W przeciągu 3 lat Gutowski wyprodukował kultowe dzisiaj filmy: Wstręt, Matnia, Nieustraszeni pogromcy wampirów. W 1967 roku obaj przenieśli się do Hollywood na zaproszenie Paramount Pictures, z którym podpisali kontrakt na szereg filmów. Na lata ich drogi się rozeszły, ale w 2001 roku spotkali się ponownie przy produkcji wielokrotnie nagradzanego filmu Polańskiego Pianista, którego Gene Gutowski był koproducentem.

W 1971 roku poznał Saudyjczyka Adnana Khashoggiego, współzałożyciela spółki Triad. Mianował on Gene’a konsultantem w dziedzinie kinematografii (miał doglądać pracy przy ekranizacji biografii Mahometa). W 1975 roku poznał, a krótko później poślubił Corinnę Liddell, córkę Petera Liddella. Małżeństwo to rozpadło się w 1983 roku, podobnie jak kolejne z Polką imieniem Dorota, trwające od 1990 do 1994 roku.

W 1995 roku przeniósł się do Kalifornii. Był przedstawicielem firmy, która doradzała polskiej firmie zbrojeniowej Bumar[2].

Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 13A-6-11).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

  • 1970 The Adventures of Gerard

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. informacja o śmierci. 2016-05-11. [dostęp 2016-05-11].
  2. Gwiazda Hollywood i Bumaru. Rzeczpospolita, 2-4-2008.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gutowski G., Od Holocaustu do Hollywood, Kraków 2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]