Generał Daimos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tōshō Daimos
jap. 闘将ダイモス
(Brave Leader Daimos)
Gatunekmecha
Telewizyjny serial anime
ReżyserTadao Nagahama
ScenariuszYatte Saburo
StudioSunrise / Toei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia TV Asahi
Polska Polonia 1
Polska Super 1
Filipiny IBC 13/GMA 7
Premierowa emisja1 kwietnia 197827 stycznia 1979
Liczba odcinków44

Generał Daimos (jap. 闘将ダイモス Tōshō Daimosu)japoński telewizyjny serial anime emitowany od 1 kwietnia 1978 do 27 stycznia 1979 na antenie TV Asahi.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Planeta Baam została zniszczona w wyniku wyjątkowo niefortunnej kumulacji kilku katastrof kosmicznych: najpierw pomiędzy sąsiednią planetę Algor a obecne w tamtym układzie planetarnym słońce wdarła się mgławica. To spowodowało napromieniowanie Algor i Baamu, a na domiar złego orbity obu planet zostały zakłócone i doszło do zderzenia. Miliard Baamisjan został zahibernowanych i przeniesionych na wielkiego sztucznego satelitę – Mały Baam. Garstka pozostałych w przytomności poszukiwała nowego miejsca zamieszkania. Docierając do Układu Słonecznego, zatrzymali się na orbicie Jowisza. Ich przywódca, generał Leon głęboko wierzył, iż bez rozlewu krwi osiedlą się na Ziemi. Niestety z powodu spisku traci on życie podczas pierwszego spotkania delegacji Ziemian i Baamisjan.

Ziemskie miasta są niszczone przez ogromne roboty. Napastnikami przewodzi admirał Richiter, syn Leona, choć ten na chwilę przed zgonem zabronił mu wojny. W Japonii grupa naukowców pod przewodnictwem profesora Izumiego skonstruowała potężnego, mierzącego czterdzieści pięć metrów i ważącego sto pięćdziesiąt ton, mecha bitewnego nazwanego Daimos, posiadającego ogromną moc i siłę. Izumi przejął projekt po tragicznej śmierci jego kolegi Ryūzakiego, który był autorem całego przedsięwzięcia. Pilotem Daimosa zostaje syn jego twórcy - astronauta i karateka Kazuya Ryūzaki. Chłopak zakochał się w tajemniczej dziewczynie Erice, która okazała się być siostrą Richitera.

Ważniejsze postacie[edytuj | edytuj kod]

Imiona zgodne są z włoskim dubbingiem, z którym serial nadawany był w Polsce.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Kazuya Ryūzaki (jap. 竜崎 一矢 Ryūzaki Kazuya) – główny bohater, pilot Daimosa. Chłopak około dwudziestoletni, sierota. Jedyną rodziną Kazuyi jest prawdopodobnie Nana. Jego ojciec, profesor Ryuzaki, zginął zastrzelony przez Gero podczas pokojowych rozmów z Leonem. Mistrz karate, którego używa jako jedynej broni, kiedy walczy bez Daimosa. Jako czternastoletni chłopiec przeżył wypadek (podczas ćwiczeń dla astronautów), w wyniku którego został sparaliżowany. Jego siła woli pozwoliła mu wrócić do zdrowia. Cechuje się wielką empatią i brakiem nienawiści. Mężczyzna porażająco inteligentny, dobry i dzielny. Jeśli dotychczasowi przeciwnicy przejrzą na oczy, gotów jest walczyć w ich obronie (Balbas i Richiter). Jest perkusistą-amatorem. Kocha Ericę ponad życie, dążył do tego, by mogli być razem.
 • Profesor Shin'ichirō Izumi (jap. 和泉 振一郎 Izumi Shin'ichirō) – wychowywał Kazuyę, gdy Usaki jego ojciec wyjechał służyć na Bazie Księżycowej. Nauczył go karate, pilotowania samolotów i pojazdów kosmicznych. Pracując przy okazji nad robotem autorstwa Usakiego. Reprezentuje Daimowika na zewnątrz, przewodzi nim. Pracuje nad udoskonaleniem Daimosa. Dziadek Nany, amator lizaków.
 • Kyōshirō Yūzuki (jap. 夕月 京四郎 Yūzuki Kyōshirō) – przyjaciel Kazuyi. Pilot myśliwca Galber FX-2. Podobnie jak Izumi, uczy Kazuyę sztuk walki. Mistrz posługiwania się mieczem. Wszystkiego nauczył go dziadek, którego nienawidzi, gdyż odpowiada za śmierć jego matki. Rodzice Kyoshiro uciekli do Francji, gdyż jego dziadek nie zgadzał się na związek córki z ubogim malarzem. Ojciec zginął potrącony przez samochód, matka została z rocznym Kyoshiro bez środków do życia. Umarła jako bezdomna, z zimna i wycieńczenia. Kyoshiro miał wtedy kilkanaście lat. Jest odważny, kieruje się rozumem, nie umie pojąć miłości i uczuć, potrafi być złośliwy i cyniczny. Często krytykuje Kazuyę za miłość do Eriki. Mimo wszystko pomaga mu, wiele razy ratując chłopakowi życie. Lubi cytować Goethego i Marksa.
 • Nana Izumi (jap. 和泉 ナナ Izumi Nana) – młodsza, przyrodnia siostra Kazui, nastolatka. Wraz z Kyoshiro pilotuje Galbera. Charakteryzuje ją szlachetność, odwaga, brawura, hart ducha, zaradność i narwany charakter. Jest bardzo wybuchowa, nienawidzi podłości i okrucieństwa. Kazuyę kocha całym sercem. Nikt tak jak ona nie przeżywał jego bólu i cierpienia. Lecz czasem nie może znieść tego, iż Erika zajęła jej miejsce w sercu brata. Próbowała udowodnić bratu, że kocha go bardziej niż jego ukochana, co o mało nie doprowadziło jej do śmierci (odcinek 7).
 • Komandor Sakimori Miwa (jap. 三輪 防人 Miwa Sakimori) – dowódca Azjatyckich Sił Zbrojnych. W okrucieństwie dorównuje Richiterowi, lecz nie uznaje żadnych zasad. Lubuje się w osobistym strzelaniu do rannych i bezbronnych (odcinek 40), a także kapitulujących (odcinek 31). Próbował też zmasakrować grupę Ziemian i Baamisjan sprzeciwiających się uwięzieniu Kazuyi (odcinek 39). Nie liczy się z życiem własnych ludzi ani cywilów. Do jego najwyższych celów należy sława, laury i przejęcie całkowitej kontroli nad Daimosem. Za zbrodnie wojenne skazany przez ONZ na degradację i banicję.

Baamisjanie[edytuj | edytuj kod]

 • Erika (jap. エリカ) – księżniczka Baamisjan czyni serial romansem. Zakochana w Kazuyi z wzajemnością. Ich miłość jest tragiczna, gdyż jej bratem jest Richiter. Pragnienie spotkania doprowadziło ich oboje wielokrotnie niemal do zguby. Zdała studia medyczne, więc pomagała bliskim jako pielęgniarka. Lubiła leczyć innych. Osoba subtelna, delikatna, spokojna i opanowana, nie umie nienawidzić ani zabić (pod koniec serialu to ostatnie się zmienia). Została następczynią Baranduka. Z początku lekko bezradna, polega na pomocy innych (Margarette i Cindy), w miarę wydarzeń stawała się odważna i zaradna.
 • Olban (jap. オルバン Oruban) – tytułowany wielkim generałem. Wódz wszystkich Baamisjan. Sposób sprawowania władzy nie różni go od Stalina. Prawdę jednak, możliwie jak najdłużej, ukrywa przed Richiterem. Stąd rozkaz, by każdy kto opuszcza Baam bez jego zgody, automatycznie uznawany był za zdrajcę i skazywany na śmierć. Zarządził, by Richiter został zamordowany, jeśli odmówi przekazania władzy Aizo (Aizo wolał sam zginąć niż zabić przyjaciela). Okrutnik i psychopata. Kochał się w Erice, pragnął ją poślubić. Zginął zabity przez Richitera (odcinek 44).
 • Richiter (jap. リヒテル Rihiteru) – admirał, dowódca wojsk atakujących. Walczył, chociaż ojciec, będący dla niego wielkim autorytetem, w ostatnich słowach zabronił mu walki. Cechuje się dumą, honorem, siłą charakteru i niezależnością. Ojczyzna jest dla niego tak wielką wartością, że nie zawaha się zabić własnej siostry za miłość do Ziemianina. Umrzeć bez walki lub bez zemsty jest nie do przyjęcia. Zemsta jest drugorzędną sprawą, bo zasiedlenie Ziemi to dla jego towarzyszy być albo nie być. Szeroko pojętych zdrajców ścigał z całym okrucieństwem. Choć gardził ludzkim życiem, podczas pojedynku z Kazuyą (odcinek 16) chciał zachować rycerskie wartości. Zdegradowany i zastąpiony przez Gero uciekł na Mały Baam. Po śmierci Lajzy, wypowiedział nad jej ciałem słowa pełne czułości i miłości: "Lajzo,wkrótce znów będziemy razem". Po długiej walce zabił Olbana, pomógł Kazuyi uratować swych rodaków, a następnie, czując się niegodnym przebaczenia za swoje zbrodnie, popełnił samobójstwo, rozbijając się statkiem o Jowisza. Richiter był w głębi serca bardzo dobry i wyjątkowo oddany swemu ludowi, choć przez śmierć jego ojca, generała Leona, owładnięty był pragnieniem zemsty. Charakteryzowała go postawa, będąca przeciwieństwem postawy Kazuyi - nie wierzył on bowiem, iż można tak dalece przebaczać i nie czuć nienawiści. Przed śmiercią powierzył Kazuyi Erikę w opiekę i kazał przekazać swemu ludowi, że to Kazuya uratował Baamisjan.
 • Lajza (jap. ライザ Raiza) – generał, podwładna Richitera. Konstruktor robotów. Kocha Richitera jako wodza i mężczyznę, jest mu wierna i ślepo posłuszna, tylko w wyjątkowych okolicznościach złamała jego rozkazy. Bystra i sprytna, okrutna i bezlitosna wobec wrogów, a zarazem dobra wobec najbliższych. Nienawidziła Eriki, gdyż, podobnie jak Richiter, uważała jej miłość do Kazuyi za zdradę. Uratowała Richitera z rąk Geroya (odcinek 34). Zginęła, próbując zabić Olbana, poświęcając swoje życie dla Richitera (odcinek 42).
 • Balbas (jap. バルバス Barubasu) – generał, dowódca robotów oraz poszczególnych kampanii. Charakteryzował się okrucieństwem i brakiem litości, a zarazem ślepym posłuszeństwem wobec Richitera. Do końca pozostał mu wierny. Miał młodszego brata. Zginął śmiercią, której najmniej się spodziewał. Zrozumiał, że ci, których nazywał przyjaciółmi chcieli go zabić, a życie uratował mu wróg - Kazuya. Zaprzyjaźnił się z Kazuyą i pomógł mu wrócić na Daimowika, co przypłacił życiem (odcinek 35). Kazuya pochował go na ziemskim cmentarzu. Na krzyżu wyrzeźbiono sylwetkę ptaka. "Spoczywaj w pokoju, waleczny generale" - rzekł chłopak.
 • Margarette (jap. マルガレーテ Marugarēte) – mamka Eriki. Zastąpiła jej matkę. Do śmierci była wierna księżniczce, którą kochała ponad życie. Pomagała jej, wykonując czasem rolę posłańca pomiędzy nią a Kazuyą. Wiernie stała przy Erice, towarzyszyła jej podczas ciężkiej wyprawy przez góry z pacyfistami Baranduka (odcinek 32) i w knuciu zamachu na Olbana na Małym Baamie. Zginęła zabita przez ludzi Olbana, przed śmiercią skontaktowała się z Kazuyą i wyjaśniła mu, że Erika nigdy go nie zdradziła (odcinek 43).
 • Wolin (jap. ウォーリン Uōrin) – doktor medycyny, nauczyciel Eriki i przyjaciel jej ojca. Dawniej przysiągł Leonowi opiekować się Eriką. Obietnicę wypełnił, ratując księżniczkę tuż przed wykonaniem na niej i Margarette wyroku śmierci. Wywiózł Erikę z bazy podwodnej Baamisjan na ziemię. Został ranny podczas ucieczki. Oboje z księżniczką zostali schwytani przez komandora Miwę. Wolin umarł w wyniku obrażeń i nieudzielenia mu pomocy przez Miwę.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł[1] Premiera Japonia
1 Najazd na Ziemię
Shukumei no Deai wa Senka no Naka (宿命の出あいは戦火の中) 
1 kwietnia 1978
2 Tajemnicza dziewczyna
Nazo no Bishoujo Erika (謎の美少女エリカ) 
8 kwietnia 1978
3 Białe skrzydła
Shiroi Tsubasa no Kioku (白いつばさの記憶) 
15 kwietnia 1978
4 Odzyskana tożsamość
Akumu! Watashi no Ani wa Chikyuu no Teki (悪夢!私の兄は地球の敵) 
22 kwietnia 1978
5 Poczucie winy
Kanashii Tsumi wa Namida de Kienai (悲しい罪は涙で消えない) 
29 kwietnia 1978
6 Ofiara Eriki
Namida o Fuite tachi Agare (涙をふいて立ち上がれ) 
6 maja 1978
7 Nana wojowniczką
Nana wa Yasashii Chikyuu no Senshi (ナナは優しい地球の戦士) 
13 maja 1978
8 Gniew admirała
Chikyuu o Mamore! Tatakae Kazuya! (地球を守れ!戦え一矢!) 
20 maja 1978
9 Mój najlepszy przyjaciel
Bosei no Hokori o Kaketa Yuushi (母星の誇りを賭けた勇士) 
27 maja 1978
10 Kłopoty ze sprawiedliwością
Seigi no Karate o Misete Yare (正義の空手を見せてやれ) 
3 czerwca 1978
11 Stara dobra miłość
Ai to Uragiri no Ballad (愛と裏切りのバラード) 
10 czerwca 1978
12 Walka robotów
Mayakashi no Heiwa wa Iranai (まやかしの平和は要らない) 
17 czerwca 1978
13 Pułapka
Tobi Dase Erika Inochi o Kakete (とび出せエリカ命をかけて) 
24 czerwca 1978
14 Robot
Erika to Daimos Namida no Tatakai (エリカとダイモス涙の戦い) 
1 lipca 1978
15 Tajemnice bazy księżycowej
Kagayaku Shinjitsu wa Tatakau Yuuki no Naka ni (輝く真実は戦う勇気の中に) 
8 lipca 1978
16 Wyrok
Gokuraku Shima wa Hijou no Shima (極楽島は非情の島) 
15 lipca 1978
17 Ucieczka
Erika! Shikei Dai o Noboru! (エリカ!死刑台を登る!!) 
22 lipca 1978
18 Pokojowa misja
Erika ga Miwa ni Korosareru (エリカが三輪に殺される) 
29 lipca 1978
19 Wśród Ziemian
Uchuu kara no Shisha (宇宙からの使者) 
5 sierpnia 1978
20 W tajnej bazie
Hisoka Naru Heiwa e no Tatakai (秘かなる平和への戦い) 
12 sierpnia 1978
21 Sobowtór Eriki
Hokori Takaki Betsuri (誇り高き別離) 
19 sierpnia 1978
22 Smutne dzieciństwo
Kyoushiro Kesshi no Gekitotsu (京四郎決死の激突) 
26 sierpnia 1978
23 Spotkanie
Okane o Nerau Cupid (おかねを狙うキューピット) 
2 września 1978
24 Aparat fotograficzny
Do Konjou Cairo no Himitsu Heiki (ド根性カイロの秘密兵器) 
9 września 1978
25 Twarzą w twarz
Hokorinakaki Nyaku Shishi Richter (誇り高き若獅子リヒテル) 
16 września 1978
26 Tajna broń
Daimos! Kikiippatsu (ダイモス!危機一髪) 
23 września 1978
27 Ultracząsteczki
Daimos Power-up Sakusen (ダイモスパワーアップ作戦) 
30 września 1978
28 Wielki uczony
Tensai Kagakusha Aizamo no Chousen (天才科学者アイザムの挑戦) 
7 października 1978
29 Atak na Daimowika
Daimovic Bakuhatsu Ichi Byou Sen (ダイモビック爆発1秒前) 
14 października 1978
30 Wyścig z czasem
Ayaushi! Izumi Hakase no Inochi (危うし!和泉博士の命) 
21 października 1978
31 Żegnaj, Baranduk
Kanashiki Baranduk no Saigo (悲しきバランドークの最期) 
28 października 1978
32 Ucieczka z Utopii
Arata Naru Heiwa e no Tabidachi (新たなる平和への旅立ち) 
4 listopada 1978
33 Sabotaż
Daimovic no Mametaifuu (ダイモビックの豆台風!!) 
11 listopada 1978
34 Uciekinier z Baamu
Koroshiya Geroiya no Shuugeki (殺し屋ゲロイヤーの襲撃) 
18 listopada 1978
35 Krótka przyjaźń
Moushou Barbas Tsubasa Tatamu Toki (猛将バルバス翼たたむとき) 
25 listopada 1978
36 Nierealny sojusz
An Impossible Alliance (ああリヒテル!絶体絶命!!) 
2 grudnia 1978
37 Nikczemny szantaż
Hanayome ni Naru Erika (花嫁になるエリカ) 
9 grudnia 1978
38 Dowódca
Watasu mono ka! Ore no Daimos (渡すものか!俺のダイモス) 
16 grudnia 1978
39 Kazuya w pułapce
Wana ni wa Matta Kazuya (罠にはまった一矢) 
23 grudnia 1978
40 Atak na podmorską bazę
Kaiteijo! Daikougeki Kaishi! (海底城!大攻撃開始!!) 
30 grudnia 1978
41 U wrót Baamu
Kazuya o Osou Erika no Dangen! (一矢を襲うエリカの弾丸!) 
6 stycznia 1979
42 Atak na Baam
Teki Baam e Shutsugeki Kaishi! (敵バームへ出撃開始!!) 
13 stycznia 1979
43 Wszystko na jedną kartę
Shou Baam no Daikoubousen (小バームの大攻防戦) 
20 stycznia 1979
44 Ostatnia bitwa
Ashita e no Bakushin (明日への驀進) 
27 stycznia 1979

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Generał Daimos został sklasyfikowany na 9. miejscu wśród anime wyróżnionych przez miesięcznik Animage w 1979 roku[2]. Ostatni, 44. odcinek serii uplasował się na 11. miejscu, natomiast postać głównego bohatera, Kazuyi Ryūzaki – na 18.[2]. Recenzenci polskojęzycznego serwisu tanuki.pl wystawili anime ocenę 7/10[3].

Wersja japońska[edytuj | edytuj kod]

Obsada (głosy)[edytuj | edytuj kod]

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Czołówka:

 • "Tate! Tōshō Daimos" (立て!闘将ダイモス) w wykonaniu Isao Sasaki i Columbia Yurikago-kai

Tyłówka:

 • "Erika no Ballad" (エリカのバラード) w wykonaniu Kumiko Kaori i Masatake Okura

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Serial nadawany był w Polsce na antenie Polonia 1 oraz Super 1 z polskim lektorem (Jerzy Rosołowski) i włoskim dubbingiem[4][5]. Na antenie Polonii 1 Generał Daimos emitowany był od 31 stycznia[6] do 13 marca 1994 roku[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Generał Daimos - Polskie tytuły odcinków, [w:] AnimeKrodolls [online], animekrodolls.xon.pl [dostęp 2020-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-21] (pol.).
 2. a b 第1回アニメグランプリ '79→'80総決算, [w:] Tokuma-Shoten Ltd. [online], animage.jp [dostęp 2020-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06] (jap.).
 3. Recenzja anime Generał Daimos na stronie tanuki.pl
 4. Generał Daimos, [w:] Encyklopedia Anime w Polsce [online], anime.info.pl [dostęp 2020-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-05] (pol.).
 5. Generał Daimos, [w:] AniKrodolls [online], anikrodolls.xon.pl [dostęp 2020-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-21] (pol.).
 6. https://archive.is/B1HdV
 7. https://archive.is/MsjkR

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]