General Dynamics Electric Boat Division

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Electric Boat
Ilustracja
Typ stoczni okrętowa
Data powstania 1899
Państwo  Stany Zjednoczone
Miasto Groton
Dawne nazwy Electric Boat
Strona internetowa

General Dynamics Electric Boat Division (GD/EB) – amerykańska stocznia Marynarki Wojennej w Groton w stanie Connecticut, stanowiąca samodzielną część koncernu General Dynamics. Główny amerykański konstruktor i producent okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Obok Northrop Grumman Shipbuilding (NGNN), jest jedną z dwóch amerykańskich stoczni dysponujących odpowiednim czynnym zapleczem, technologiami i certyfikatem na produkcję i wyposażanie okrętów o napędzie jądrowym.

Stocznia Electric Boat jest stocznią wyspecjalizowana w produkcji okrętów podwodnych. Powstało w niej większość wyprodukowanych w USA okrętów tego typu. Pierwsze okręty podwodne były budowane przez należącą do Johna Hollanda Holland Torpedo Boat Company. W roku 1899, John Holland został jednak zmuszony do poszukiwania środków finansowych na pokrycie kosztów testowania i ulepszania Holland VI, w związku z czym Holland Torpedo Boat Company stało się spółką zależną utworzonej w tym celu przez Isaaca Rice’a Electric Boat Company.

W 1952 roku, Electric Boat Company została przekształcona w spółkę zależną General Dynamics.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul E. Fontenoy: Submarines: An Illustrated History of Their Impact (Weapons and Warfare). ABC-CLIO, marzec 2007. ISBN 1-8510-9563-2.
  • EB History (ang.). Electric Boat. [dostęp 2013-12-25].