General Motors EV1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
General Motors EV1
General Motors EV1
Producent General Motors
Okres produkcji 1996-1999 (1117 sztuk)
1997 Model Year: 660 Gen I sztuk
1999 Model Year: 457 Gen II sztuk
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone GM Lansing Craft Centre, Lansing, Michigan,
Poprzednik GM Impact (prototyp)
Następca Chevrolet Volt
Dane techniczne
Silniki 3-fazowy indukcyjny silnik elektryczny z falownikiem IGBT
Długość 4310 mm
Szerokość 1765 mm
Wysokość 1283 mm
Masa własna 1400 kg
akumulator kwasowo-ołowiowy
1319 kg
Akumulator NiMH
Liczba miejsc 2

General Motors EV1samochód elektryczny produkowany i leasingowany przez General Motors Corporation od 1996 do 1999[1] roku. Był pierwszym masowo produkowanym i specjalnie zaprojektowanym pojazdem elektrycznym dużego producenta samochodów, a także pierwszym samochodem elektrycznym koncernu GM.

Decyzja o masowej produkcji samochodu elektrycznego została podjęta po uzyskaniu przez GM pozytywnych opinii o koncepcyjnym samochodzie elektrycznym 1990 Impact, na którym w znacznym stopniu wzorowany był EV1. Zainspirowana samochodem, Kalifornijska Rada Zasobów Powietrza (ang. California Air Resources Board, CARB) opracowała wymogi dla tzw. Zero-emissions vehicle (ZEV), które zaczęły następnie obowiązywać siedmiu głównych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych. EV1 był dostępny za pośrednictwem ograniczonych, wyłącznie leasingowych umów, początkowo dla mieszkańców Los Angeles w stanie Kalifornia oraz Phoenix i Tucson w stanie Arizona[2]. Osoby dzierżawiące EV1 były oficjalnymi uczestnikami tzw. "udoskonalania przez użytkowanie" oraz analizy rynku pod względem możliwości produkcji i marketingu podmiejskiego pojazdu elektrycznego na wybranych rynkach USA, podlegających pod grupę GM, zajmującą się technologicznie zaawansowanymi pojazdami (Advanced Technology Vehicles)[3][4]. Samochody nie były dostępne w sprzedaży oraz mogły być serwisowane jedynie przez wybranych dealerów Saturn Corporation. W ciągu roku od ukazania się na rynku EV1, programy leasingowe zostały uruchomione w San Francisco i Sacramento w stanie Kalifornia, jak również w ograniczonym zakresie w Georgii.

Podczas gdy reakcja klientów była pozytywna, GM uznało elektryczne samochody za nieopłacalną niszę na rynku samochodowym, co zakończyło się kasacją wszystkich egzemplarzy bez zważania na protesty klientów[5]. Ponadto sojusz głównych producentów samochodów zaskarżył regulacje wprowadzone przez CARB, czego następstwem było złagodzenie wymogów ustawy ZEV poprzez zezwolenie produkcji pojazdów niskoemisyjnych, na gaz oraz hybrydowych w miejsce samochodów elektrycznych. Program EV1 został całkowicie wycofany w 2002 roku, a wszystkie użytkowane samochody zostały odzyskane przez GM. Osoby leasingujące nie otrzymały szansy, aby wykupić swoje samochody od producenta, który powoływał się na regulacje w zakresie świadczenia usług i odpowiedzialności cywilnej[1]. Większość odzyskanych samochodów została zniszczona, a reszta, z wyłączonymi układami napędowymi, została przekazana muzeom i instytucjom naukowym z zastrzeżeniem, iż nie można ich ponownie uruchamiać oraz użytkować na drogach.

Przerwanie programu EV1 wciąż budzi kontrowersje. Entuzjaści samochodów elektrycznych, grupy pro-środowiskowe oraz osoby, które w przeszłości korzystały z leasingu EV1 oskarżają GM o świadome doprowadzenie projektu elektrycznego samochodu do porażki w celu uniknięcia potencjalnych strat w sprzedaży części zamiennych (sprzedaż wymuszona przez regulacje rządowe) oraz zrzucenie winy na przemysł naftowy, rzekomo spiskujący przeciwko samochodowi elektrycznemu[1]. Wskutek opisanej powyżej polityki koncernu, nienaruszony i działający EV1 jest obecnie jednym z najrzadszych samochodów z lat 90. XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Quiroga, Tony. Driving the Future. „Car and Driver”, s. 52, August 2009. Hachette Filipacchi Media U.S., Inc.. 
  2. EV1 FAQ. Ev1-club.power.net. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-18)].
  3. 05/26/2008: 20 Truths About the GM EV1 Electric Car. GreenCar.com, 2008-05-26. [dostęp 2013-03-14].
  4. Gary Witzenburg: At Witz' End: GM EV1 - The Real Story, Part III. Autobloggreen.com, 2008-09-05. [dostęp 2013-03-14].
  5. Michael Taylor: Owners charged up over electric cars, but manufacturers have pulled the plug. Autobloggreen.com, 2005-04-24. [dostęp 2013-03-14].