Genovesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Genovesa
Ilustracja
Tzw. stopnie księcia Filipa, strome podejście do kolonii ptaków na wybrzeżu Genovesy
Państwo  Ekwador
Prowincja  Galapagos
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Galapagos
Powierzchnia 14 km²
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Galapagos
Mapa lokalizacyjna Galapagos
Genovesa
Genovesa
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Spokojnego
Genovesa
Genovesa
Ziemia0°19′N 89°57′W/0,316667 -89,950000

Genovesa (ang. Tower) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży w północnej grupie wysp, jest bezludna.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Jest to wyspa wulkaniczna o kształcie podkowy, który zawdzięcza zapadnięciu ściany kaldery wygasłego wulkanu tarczowego. Zalana przez morze kaldera tworzy zatokę Darwina, otwartą od południa. Niektóre potoki lawowe mogą być młodsze; w centrum wyspy mniejszy krater wypełnia jezioro wulkaniczne z osadami o wieku co najwyżej 6000 lat. Na wyspie są dwa miejsca dostępne dla turystów: tzw. stopnie księcia Filipa, stromy szlak wiodący w górę klifów, oraz plaża w zatoce Darwina; ponadto w zatoce dozwolone jest nurkowanie[1]. Oficjalna ekwadorska nazwa wyspy wywodzi się od Genui, rodzinnego miasta Kolumba.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Głuptak czerwononogi i jego gniazdo na Genovesie

Genovesa bywa określana „ptasią wyspą” dzięki licznym i różnorodnym ptakom, które na niej gniazdują. Należą do nich między innymi: fregaty, głuptak galapagoski, głuptak czerwononogi, mewa widłosterna, nawałniki, faeton białosterny, przedrzeźniacz blady i zięby Darwina. Lokalny podgatunek legwana morskiego, Amblyrhynchus cristatus nanus, osiąga najmniejsze rozmiary w archipelagu. Na wyspę dostały się obce gatunki, zawleczone przez człowieka; w 2003 roku na wyspie wypuszczono biedronki Rodolia cardinalis, żeby powstrzymać inwazję czerwców z gatunku Icerya purchasi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Genovesa (ang.). Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-20].