Genovesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Genovesa
Ilustracja
Tzw. stopnie księcia Filipa, strome podejście do kolonii ptaków na wybrzeżu Genovesy
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Galapagos

Powierzchnia

14 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, po prawej znajduje się punkt z opisem „Genovesa”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Genovesa”
Ziemia0°19′N 89°57′W/0,316667 -89,950000

Genovesa (ang. Tower) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży w północnej grupie wysp, jest bezludna.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Jest to wyspa wulkaniczna o kształcie podkowy, który zawdzięcza zapadnięciu ściany kaldery wygasłego wulkanu tarczowego. Zalana przez morze kaldera tworzy zatokę Darwina, otwartą od południa. Niektóre potoki lawowe mogą być młodsze; w centrum wyspy mniejszy krater wypełnia jezioro wulkaniczne z osadami o wieku co najwyżej 6000 lat. Na wyspie są dwa miejsca dostępne dla turystów: tzw. stopnie księcia Filipa, stromy szlak wiodący w górę klifów, oraz plaża w zatoce Darwina; ponadto w zatoce dozwolone jest nurkowanie[1]. Oficjalna ekwadorska nazwa wyspy wywodzi się od Genui, rodzinnego miasta Kolumba.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Głuptak czerwononogi i jego gniazdo na Genovesie

Genovesa bywa określana „ptasią wyspą” dzięki licznym i różnorodnym ptakom, które na niej gniazdują. Należą do nich między innymi: fregaty, głuptak galapagoski, głuptak czerwononogi, mewa widłosterna, nawałniki, faeton białosterny, przedrzeźniacz blady i zięby Darwina. Lokalny podgatunek legwana morskiego, Amblyrhynchus cristatus nanus, osiąga najmniejsze rozmiary w archipelagu. Na wyspę dostały się obce gatunki, zawleczone przez człowieka; w 2003 roku na wyspie wypuszczono biedronki Rodolia cardinalis, żeby powstrzymać inwazję czerwców z gatunku Icerya purchasi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Genovesa. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-20]. (ang.).