Genowefa Pigwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Genowefa Pigwa
JKRUK 20080031 GENOWEFA PIGWA DSC08219.jpg
Nazwa Genowefa Pigwa
Data założenia lata 70. XX w. (od 1987 r. jako kabaret "Pigwa Show")
Pochodzenie Polska Kielce
Aktywność od lat 70. XX w.
Obecni członkowie
Bronisław Opałko
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Wikiquote-logo.svg Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Genowefa Pigwa – wcielenie kabaretowe Bronisława Opałko. To postać wiejskiej kobiety z Napierstkowa w charakterystycznej zapasce i chustce. W dowcipnych dialogach oraz piosenkach wyśmiewa polskie przywary oraz komentuje naszą rzeczywistość. Bronisław Opałko przeistaczając się w Genowefę Pigwę specjalnie moduluje głos oraz charakterystycznie się śmieje, posługuje się wiejską gwarą (np. "ło Matko Jedyno Kochano")[potrzebne źródło]. Kontakt www.pigwa.org

Genowefa Pigwa to jeden z fenomenów kabaretowych. Kabaret Pigwa-Show ( www.pigwa.org ) występuje na koncertach, festynach, eventach i imprezach okolicznościowych w Polsce i dla Polonii na całym świecie ( Australia, USA, Tasmania, Islandia...)

Humorystyczne jest też wpisywanie się ludyczności humoru Pigwy w zmieniające się trendy światowe (Pigwa i Disco Polo, Pigwa rapuje).

Występowała m.in. w cyklu "Spotkań z balladą" (np. w wyemitowanych w telewizji w latach 1984-1985 odcinkach: 32. Ostra zima; 33. Całe szczęście; 34. Szczyt wszystkiego). W cyklu programów TVP " Szalony statek". Pigwa nagrała też kilka płyt ze skeczami oraz piosenkami kabaretowymi[1].

Od roku 2005 Bronisław Opałko wraz z Sebastianem Przybyłowiczem i Jerzym Szczepankiem tworzą "Radio Pigwa", audycję radiową emitowaną co niedzielę o godzinie 16.05 w Radio Kielce http://www.radio.kielce.pl/player/.

  • "Pigwa z nędzą przez kraj pędzą"
  • "Dyskoteka w Napierstkowie"
  • "Genowefa Pigwa w Zespole Adwokackim Dyskrecja – Prywatna Izba Wytrzeźwień"

Przypisy

  1. kabaret pigwa oficjalna strona, kabaret pigwa oficjalna strona [dostęp 2016-01-05].

4. http://www.pigwa.org

Kategoria: kabaret