Genowefa Pigwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Genowefa Pigwa
Ilustracja
Nazwa Genowefa Pigwa
Data założenia lata 70. XX w. (od 1987 r. jako kabaret "Pigwa Show")
Pochodzenie Polska Kielce
Aktywność od lat 70. XX w.
Obecni członkowie
Bronisław Opałko

Genowefa Pigwa – wcielenie kabaretowe Bronisława Opałki. To postać wiejskiej kobiety z fikcyjnej wsi Napierstków w Kieleckiem, odzianej w charakterystyczną zapaskę i chustkę na głowie. W dowcipnych monologach, wywiadach z nią przeprowadzanych oraz piosenkach wyśmiewa polskie przywary oraz komentuje rzeczywistość (także polityczną). Bronisław Opałko grając rolę Genowefy Pigwy specjalnie moduluje głos oraz charakterystycznie się śmieje, posługuje się wiejską gwarą (np. "ło Matko Jedyno")[potrzebny przypis].

Genowefa Pigwa to jeden z fenomenów kabaretowych. Opałko pod tą postacią jeździ po kraju z występami. Niektórzy[kto?] do dziś uważają, że Pigwa to naprawdę kobieta. W swoich monologach często przewija się wątek, że była wielokrotną miss Napierstkowa. Postać ta nie reprezentuje dziedziny aktorstwa o charakterze drag queen.

Humorystyczne jest też wpisywanie się ludyczności humoru Pigwy w zmieniające się trendy światowe (Pigwa i disco polo, Pigwa rapuje).

Występowała m.in. w cyklu "Spotkań z balladą" (np. w wyemitowanych w telewizji w latach 1984-1985 odcinkach: 32. Ostra zima; 33. Całe szczęście; 34. Szczyt wszystkiego). Pigwa nagrała też kilka kaset i płyt ze skeczami oraz piosenkami.

Od roku 2005 istnieje cykl Radio Pigwa, audycja radiowa emitowana co niedzielę o godzinie 14 przez Radio Kielce. Głównym autorem tekstów w programie był Andrzej Błaszczyk, który stworzył postać Genowefy Pigwy[1]. Dodatkowo program współtworzy Sebastian Przybyłowicz (jako Młodszy Redaktor) oraz autor tekstów Ryszard Biskup. Za realizację audycji od początku istnienia odpowiada realizator Jerzy Szczepanek[2][3].

Przykładowa twórczość
  • "Pigwa z nędzą przez kraj pędzą"
  • "Dyskoteka w Napierstkowie"
  • "Genowefa Pigwa w Zespole Adwokackim Dyskrecja – Prywatna Izba Wytrzeźwień"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - Zmarł Andrzej Błaszczyk, zaiks.org.pl [dostęp 2017-11-23].
  2. Audycja, www.radio.kielce.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  3. Bronek Opałko o audycji, piotrgan.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).