Przejdź do zawartości

Gentleman’s Magazine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gentleman’s Magazine
Ilustracja
strona tytułowa z maja 1759
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Wielka Brytania

Pierwszy numer

styczeń 1731

Ostatni numer

1907

Redaktor naczelny

Edward Cave

Gentleman’s Magazine – magazyn wydawany w Wielkiej Brytanii od roku 1731 aż do 1907 roku. Założył go dziennikarz Edward Cave. Czasami zwano go też The monthly Intelligencer. Zamieszczano w nim przedruki z innych gazet, a także teksty dotyczące sztuki, religii, poezji. Po jakimś czasie dodano doń Historical Register, spis wszystkich najważniejszych wydarzeń roku.

Gentleman’s Magazine można było nabyć w księgarni pod koniec miesiąca. Szlachta prowincjonalna często zamawiała regularne dostawy tego miesięcznika z Londynu na prowincję. Samo słowo Magazine pochodziło stąd, że pismo było „magazynem = arsenałem” informacji własnych i z innych gazet.

Wcześniej (1692–1694) wydawano The Gentleman’s Journal, którego redaktorem był Peter Motteux, lecz miał on bardzo mały nakład. Gentleman’s Magazine był pierwszym wysokonakładowym pismem tego typu.

Cave pisywał w magazynie jako „Sylvanus Urban”.

W latach czterdziestych XVIII wieku do pisma pisywał Samuel Johnson (był to początek jego kariery pisarskiej i pierwsze zatrudnienie), który zamieszczał w nich teksty z obrad parlamentu: „Debates of the Senate of Magna Lilliputia”, w których zmieniał nazwy posłów i krajów, tak jednak by nadal były zrozumiałe i rozpoznawalne. Na przykład polityk William Pulteney był wspominany jako William Pulnub.

Na okładce wydań zawsze widniała Brama Św. Jana (St. John’s Gate), jedna z bram Londynu, przy której sprzedawano Gentleman’s Magazine.

W styczniu 1731 roku egzemplarz „Magazynu” kosztował 6 pensów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]