Geografia Tunezji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Tunezji

Tunezja (Tunis, Republika Tunezyjska - Al-Dżumhurija at-Tunisija) – państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. W latach 1881-1956 r. pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 roku w ONZ, a od 1 października 1958 r. członek Ligi Państw Arabskich. Stolicą kraju jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakis (Sfax), Arjana (Ariana), Bizerta (Banzart), Kabis (Gabés), Susa (Sousse).

Powierzchnia i granice[edytuj]

Mapa topograficzna Tunezji

Powierzchnia całkowita wynosi: 164 tys. km²

Długość granic lądowych Tunezji wynosi: 1424 km

Podział administracyjny[edytuj]

Gubernatorstwa Tunezji

Tunezja jest podzielona na 24 gubernatorstwa zwane wilajami. Gubernatorstwa dzielą się dalej na łącznie 262 dystrykty, a te na gminy.

Lista gubernatorstw
 1. Arjana
 2. Badża
 3. Bin Arus
 4. Bizerta
 5. Kabis
 6. Kafsa
 7. Dżunduba
 8. Kairuan
 9. Al-Kasrajn
 10. Kibili
 11. Al-Kaf
 12. Al-Mahdijja
 13. Manuba
 14. Madanin
 15. Monastyr
 16. Nabul
 17. Safakis
 18. Sidi Bu Zajd
 19. Siljana
 20. Susa
 21. Tatawin
 22. Tauzar
 23. Tunis
 24. Zaghwan

Ukształtowanie powierzchni[edytuj]

Panorama gór Atlas

Północna część kraju obejmuje wschodnie krańce Atlasu z pasmami górskimi Madżarda (900-1200m), Tabassa i Górami Tunezyjskimi (z najwyższym szczytem kraju Dżabal asz-Szanabi), rozdzielonymi wąską żyzną doliną. Na północy góry opadają bezpośrednio do morza, ich przedłużeniem jest wysunięty w Cieśninę Sycylijską i zamykający od południa Zatokę Tuniską, górzysty półwysep Al-Watan al-Kibli z przylądkiem Ar-Ras at-Tajjib. Wśród wschodniego wybrzeża rozciąga się szeroki pas nizin z plażami i licznymi lagunami. Linia brzegowa dość dobrze rozwinięta, kilka zatok. Obszar rozciągnięty na południe od Atlasu był niegdyś zatoką Morza Śródziemnego, obecnie znajdują się tam stopniowe równiny (miejscami depresje do -17m) z okresowymi jeziorami. Nad Morzem Śródziemnym, przy granicy libijskiej rozciąga się nizina Al-Dżifara, ku zachodowi przechodząca w silnie zerodowany płaskowyż Az-Zahr (do 700m). Południową i południowo-zachodnią część kraju zajmuje fragment Wielkiego Ergu Wschodniego.

Klimat[edytuj]

Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski. Na wschodnim wybrzeżu bardziej suchy. Na północy występuje klimat podzwrotnikowy, od pośredniego między morskim a kontynentalnym, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy-kontynentalny. Temperatura maksymalna od 15-17 °C (styczeń) do 31-37 °C (wyjątkowo 45-50 °C) w lipcu. Temperatura minimalna na wybrzeżu od 7-9 °C (styczeń, skrajnie 0-5 °C) do 21 °C (sierpień), w pozostałej części kraju 4-5 °C (-2-5 °C) do 22-23 °C. Roczne suma opadów 400-600 mm w Atlasie i 100-200 mm na południu od niego. Pora deszczowa od października do marca-kwietnia. Z pustyni wieje niosący pył wiatr sirocco, który w górach nabiera cech fenu, silnie odczuwany na wybrzeżu gdzie zwykle wieje bryza morska.

Wody[edytuj]

Największe słone i bezodpływowe jezioro w środkowo-zachodniej Tunezji - Wielki Szott

Północna i wschodnia część Tunezji jest odwadniana do Morza Śródziemnego, wnętrze i południe kraju zajmują obszary bezodpływowe. Rzeki stałe występują tylko na północy i uchodzą do Zatoki Tuniskiej. W górach leży jezioro Bizerta oraz liczne sztuczne zbiorniki wodne. Szotty mają charakter okresowych, słonych bagien, zasilanych okresowymi rzekami. W sąsiedztwie Wielkiego Szottu występują obfite wody artezyjskie, wykorzystane w oazach.

Świat roślinny[edytuj]

Na nizinach kraju występuje roślinność typu makia

Na północy kraju występuje roślinność śródziemnomorska. Na nizinie zarośla typu makii lub kultury subtropikalne. W górach Madżarda zachowały się lasy złożone z dębu korkowego, a w górach Dżibal at-Tabursuk lasy z dębem ostrolistnym i sosną alpejską (lesistość kraju wynosi 4%). W środkowej i południowej części kraju panują półpustynie trawiaste z ostnicą esparto lub piołunowe. W zasolonych obniżeniach występują skupiska halofitów.

Świat zwierzęcy[edytuj]

Wielbłądy odgrywają ważną rolę w turystyce Tunezji

Występują tu m.in.: lew, wielbłąd, szakal, gepard, dzik, arui, antylopa oraz gazela. U wybrzeży Morza Śródziemnego spotyka się mniszkę śródziemnomorską, finwala i morświna.

Ochrona środowiska naturalnego[edytuj]

Głównym zagrożeniem środowiska naturalnego są: niewłaściwa gospodarka ściekami i odpadami oraz niekontrolowane stosowanie nawozów sztucznych. System ochrony przyrody obejmuje 7 parków narodowych o łącznej powierzchni ok. 500 km². Od kilku lat w górach prowadzi się zalesienia.

Demografia[edytuj]

W Tunezji mieszka 10 384 000 ludzi, przyrost naturalny wynosi 10,41%. Głównymi miastami TunezjiTunis, Safakis (Sfax), Arjana (Ariana), Bizerta (Banzart), Kabis (Gabés), Susa (Sousse).

Struktura etniczna[edytuj]

Struktura religijna[edytuj]

Urbanizacja[edytuj]

Stolica kraju Tunis

Struktura wiekowa mieszkańców[edytuj]

 • do 14 lat: 25%
 • 15-64 lat: 68%
 • Powyżej 65 lat: 7%

Przewidywana długość życia[edytuj]

 • kobiety: 77 lat
 • mężczyźni: 73 lat

Zobacz też[edytuj]