Geokrety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo geokrety.org

Geokrety (z greckiego: Geo, „ziemia” oraz polskiego: krety) – otwarty, w pełni darmowy internetowy serwis, którego celem jest śledzenie zarejestrowanych przedmiotów pozostawianych w pojemnikach geocache. Każde przeniesienie takiego przedmiotu (zwanego Geokretem) ze skrzynki do skrzynki jest logowane w serwisie. Dzięki temu można śledzić podróż Geokreta na udostępnionej w serwisie mapie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przykładowy geokret

Geokret może być dowolnym przedmiotem, jednak w większości przypadków jest to niewielka maskotka lub inny gadżet, mieszczący się w typowym pojemniku geocache.

W trakcie rejestracji geokreta w serwisie, właściciel określa jego nazwę i opis. Może zadeklarować również cel jego misji. Może to być np „podróż jak najdalej”, podróż do określonego miejsca – kraju czy skrzynki geocache. W serwisie geokrety.org każdy przedmiot posiada swoją stronę, na której wyświetlane są informacje o nim, statystyki jego podróży (całkowity dystans, liczba odwiedzonych miejsc i krajów), mapa jego podróży oraz wpisy osób, które przeniosły dany przedmiot (tzw. logi). Do logów można dołączać zdjęcia dokumentujące podróż przedmiotu.

Po w chwili zarejestrowania geokreta wygenerowany zostaje jego unikatowy, jawny numer referencyjny (Reference Number), służący do jego identyfikacji w serwisie oraz również unikatowy, lecz tajny Tracking Code, niezbędny przy logowaniu przenosin danego kreta.

Przed rozpoczęciem podróży przez geokreta należy go zaopatrzyć w etykietę. Powinny się na niej znajdować: nazwa geokreta, opcjonalnie jego opis (lub opis jego misji), Tracking Code oraz adres serwisu geokrety.org. Opcjonalnie etykieta może zawierać instrukcję obsługi (w kilku językach) oraz Kod QR umożliwiający szybkie logowanie za pomocą urządzeń mobilnych (np. smartfonów wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie). Etykieta może być przygotowana automatycznie za pomocą generatora dostępnego w serwisie lub sporządzona indywidualnie w edytorze tekstowym lub programie graficznym. Przed dołączeniem do przedmiotu etykieta powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem i wilgocią np. przez zalaminowanie

Geokrety nie są fantami na wymianę. Nie trzeba zatem wrzucać do skrzynki geocache fantu, gdy wyciągamy zeń geokreta, i analogicznie – zostawienie geokreta nie upoważnia nas do pobrania z geokesza fantu. Nie obowiązuje również zasada „kret za kreta” – można wyjąć z kesza wszystkie krety (chyba że właściciel skrzynki postanowił inaczej, np jest to skrzynka geocache typu Geohotel lub Mole-hole).

Aby zalogować geokreta w serwisie, należy wprowadzić jego Tracking Code, wskazać miejsce, w które przeniosło się geokreta (np. poprzez symbol waypointa skrzynki geocache lub współrzędne geograficzne). Opcjonalnie można dodać komentarz lub zdjęcia dokumentujące podróż przedmiotu.

Serwis jest darmowy w użyciu, nie zawiera reklam. Zawartość serwisu (opisy geokretów, wpisy do logów, załączone zdjęcia) udostępniane są na licencji Creative Commons.

Serwis geokrety.org rozpoczął działalność 2007-10-26 20:36[1] i jest obsługiwany przez grupę wolontariuszy. Na dzień 10 marca 2013, w serwisie zarejestrowanych było 31464 geokretów, 18587 użytkowników oraz 292416 logów. Wszystkie geokrety (z wyłączeniem typu „człowiek”) przemierzyły łącznie 28763965 km[2].

Reference Number[edytuj | edytuj kod]

Reference Number to unikatowy, jawny numer referencyjny geokreta, służący do jego identyfikacji w serwisie. Jest to czterocyfrowa liczba w formacie szesnastkowym, poprzedzona prefiksem GK, np GK8EC1. Na dzień 10 marca 2013 zarezerwowanych było 48% numerów[2]. Szacuje się, że wyczerpanie obecnej puli numerów nastąpi w sierpniu 2015[3]. W przyszłości planowane jest rozszerzenie Reference Number o dodatkową cyfrę (GKxxxxx).

Tracking Code[edytuj | edytuj kod]

Tracking code to niejawny, unikatowy, sześciocyfrowy kod umożliwiający zalogowanie geokreta w serwisie. Umieszczony jest na etykiecie i znany jedynie właścicielowi przedmiotu oraz osobom które odkryły ten przedmiot. Na dzień 10 marca 2013 zarezerwowanych było 0,002% dostępnych kodów[2].

Wspierane serwisy[edytuj | edytuj kod]

Geokrety nie są związane z żadnym serwisem geocachingowym. Możliwe jest umieszczanie i logowanie przedmiotów zarówno w skrzynkach geocache zarejestrowanych w serwisach, jak i w dowolnym innym miejscu (np. u siebie w domu) za pomocą podania współrzędnych lub przy użyciu geolokalizacji.

Aby uprościć i przyśpieszyć proces logowania geokretów, serwis regularnie pobiera z serwisów geocachingowych informacje dotyczące zarejestrowanych tam skrzynek. Dzięki temu możliwe jest logowanie miejsca zostawienia geokreta poprzez podanie numeru waypointa lub nazwy skrzynki, gdyż na podstawie zgromadzonych danych system sam uzupełnia współrzędne, nazwę i właściciela skrzynki. Obsługiwanych jest kilkanaście popularnych serwisów, jak np sieć Opencaching, GeoCaching Australia, GeoCaching Russia, gpsgames.org (Geocaching i Geodashing), Geocaching Romania, Geotrekking Hungary, geopeitus.ee, Garmin openacaching.com. Na dzień 10 marca 2013 baza geokrety.org zawierała informacje o 1132261 waypointach[2].

Z powodu polityki ochrony danych firmy Groundspeak nie jest wspierany serwis geocaching.com[4]. Aby zalogować umieszczenie geokreta w skrzynce należącej do tego serwisu konieczne jest ręczne podanie współrzędnych skrzynki geocache. Istnieją wtyczki do przeglądarek Firefox[5] i Chrome[6] automatyzujące logowanie geokretów w tym serwisie.

Dzięki udostępnionemu przez serwis geokrety.org API możliwe jest logowanie geokretów bezpośrednio z poziomu serwisu opencaching.pl.

Typy geokretów[edytuj | edytuj kod]

Geokrety – toczygrosze

W zależności od rodzaju przedmiotu podróżnego możliwe jest wybranie dla zarejestrowanie geokreta jednego z dostępnych typów[7]:

 • Tradycyjny – maskotka lub inny podobny przedmiot. Domyślny typ geokreta.
 • A book/CD/DVD/... – książka, CD/DVD/...
 • A Human – człowiek – dla logowania swoich podróży (coś ala`geoblog)
 • A Coin (toczygrosze) – geokret w kształcie i formacie monety, podobny do geocoina
 • A KretyPost (Krecia Poczta) – geokret w kształcie i formacie przesyłki pocztowej/listu/paczki...

Typy logów[edytuj | edytuj kod]

W zależności od czynności wykonanej na geokrecie, możliwe są następujące typy logów:

 • Wrzuciłem geokreta – wrzucenie kreta do skrzynki/umieszczenie w innym miejscu
 • Zabrałem geokreta – zabrano kreta z poprzedniego miejsca
 • Spotkałem geokreta – spotkano kreta w danym miejscu, ale go nie zabrano.
 • Kret odwiedził – kret odwiedził dane miejsce, ale nie został w tym miejscu
 • Komentarz
 • Hibernacja/zarchiwizowanie – kret został zniszczony lub zaginął.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. filips: GeoKrety wystartowały :) (pol.). 26 paź 2007 20:36. [dostęp 2013-03-10].
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 geokrety: Geokrety: Statystyczki (pol.). [dostęp 2013-03-10].
 3. geokrety: Future extrapolation (ang.). [dostęp 2013-03-10].
 4. Waypoint License Agreement (ang.). [dostęp 2013-03-10].
 5. GeoKrety Toolbox. [dostęp 2013-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-19)].
 6. GeoKrety Toolbox (ang.). [dostęp 2013-03-10].
 7. Rodzaje geokretów (pol.). [dostęp 2013-03-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]