Geonosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geonosis
Uniwersum Gwiezdne wojny
Autor George Lucas
Charakterystyka
Położenie Zewnętrzne Rubieże, Sektor Arkanis, System Geonosis, 43 000 lat świetlnych od jądra
Typ planeta skalista
Średnica 11 370 km
Siła grawitacji 0,9 standardowej
Księżyce 4 duże i 11 pomniejszych
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące Geonosianie

Geonosis – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Jest to pustynno-skalista planeta w Zewnętrznych Rubieżach. Jest ona ojczyzną inteligentnej rasy Geonosian – skrzydlatych istot podobnych do owadów. Była również pierwszą stolicą Separatystów, aż do bitwy o Geonosis w 22 BBY. Mieszkańcy planety słyną z wytwarzania droidów bojowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wczesna historia[edytuj | edytuj kod]

Geonosis otaczana jest przez pierścienie, które są pamiątką po bardzo dawnej kolizji kosmicznej. Jeden z księżyców Geonosis zderzył się ze sporą kometą, która spowodowała destrukcje satelity. Liczne odłamki spadały na planetę niszcząc jej powierzchnię i zabijając ok. 99% populacji. Właśnie po tym wydarzeniu dominującą rasą na planecie stali się Geonosianie, którzy potrafili przetrwać w trudnych warunkach panujących na powierzchni.

Wojny klonów[edytuj | edytuj kod]

W 24 BBY, podczas panowania arcyksięcia Poggle'a Mniejszego, Geonosis wstąpiła do Konfederacji Systemów Niezależnych i stała się głównym dostawcą droidów dla armii Separatystów. Mniej więcej w tym czasie Geonosianie byli w posiadaniu planów nowej super broni – Gwiazdy Śmierci.

Planeta długo pozostawała poza zainteresowaniem Republiki. Jednak Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi, ścigający łowcę nagród Jango Fetta, trafił na Geonosis w 22 BBY. Podsłuchał wówczas naradę przywódców Separatystów i odkrył fabryki droidów. Przy próbie przesłnia meldunku został schwytany i uwięziony. Spieszący na ratunek swojemu mistrzowi Anakin Skywalker, który przechwycił wiadomość od Obi-Wana, wraz z Padme również zostali pojmani. Rada Jedi zadecydowała wówczas wysłać grupę ok. 200 Jedi na ratunek zmuszonym do walki o życie na Arenie Petranaki więźniom Separatystów. W ten sposób wywiązała się bitwa o Geonosis – pierwsza bitwa Wojen Klonów, wygrana przez Jedi i Republikę. Przywódcom Separatystów jak i Hrabiemu Dooku udało się jednak uciec.

W czasach Imperium i później[edytuj | edytuj kod]

Po Wojnach Klonów, planeta została wcielona do Imperium Galaktycznego. Geonosiańscy naukowcy odegrali rolę w konstruowaniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Geonosjanie skonstruowali kadłub, jednak nie superlaser - to zadanie przypadło Galenowi Erso. Kadłub Gwiazdy Śmierci został ukończony w 9 BBY i stację przeniesiono z Geonosis nad Scarif. By zachować istnienie superbroni w tajemnicy, imperialni wymordowali całą populację Geonosjan. Przeżył jedynie Klik-Klak, który posiadł ostatnie jajo zawierające królową - była to ostatnia nadzieja rasy Geonosjan na przetrwanie. Z tego powodu Klik-Klak podjął wszelkie środki ostrożności i zastawił pułapki na intruzów w postaci resztek droidów bojowych. Przez lata czuwał nad jajem, aż w 2 BBY spotkał grupę walczących z Imperium rebeliantów. Wtedy ostatnia nadzieja Geonosjan mało nie przepadła, gdy rebeliancki ekstremista Saw Gerrera chcąc postawić na swoim groził zniszczeniem jaja, lecz ostatecznie buntownik dał się przekonać towarzyszom. Na ich oczach Klik-Klak wraz ze strzeżonym przez siebie jajem schował się w najgłębszych zakamarkach katakumb Geonosis. Do 0 BBY królowa z tego jaja się wykluła i wzorem swojej poprzedniczki z wojen klonów przybrała imię Kariny Wielkiej. Chcąc zapewnić przetrwanie swojemu ludowi, podłączyła się ona do ostatniej działającej fabryki droidów bojowych i połączyła swoje DNA z maszynerią modeli B1 tworząc tym samym organiczno-mechaniczne hybrydy, które traktowała jak własne dzieci. Jednak niedługo po bitwie o Yavin 4 maszyna, do której Karina była podłączona, została skradziona przez Dartha Vadera, który tworzył swoją prywatną armię. Natomiast sama Karina Wielka przeżyła pozostając na Geonosis wraz z resztą ocalałych hybryd.

Geonosis została pominięta przez Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Geonosis to jedyna planeta ukazana w filmach z sagi Gwiezdnych wojen, która posiada naturalne pierścienie planetarne;
  • Dzień na planecie trwa 30 standardowych godzin, rok trwa 256 lokalnych dni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]