Geonosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geonosis
Uniwersum Gwiezdne wojny
Autor George Lucas
Charakterystyka
Położenie Zewnętrzne Rubieże, Sektor Arkanis, System Geonosis, 43 000 lat świetlnych od jądra
Typ planeta skalista
Średnica 11 370 km
Siła grawitacji 0,9 standardowej
Księżyce 4 duże i 11 pomniejszych
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące Geonosianie

Geonosis – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Jest to pustynno-skalista planeta w Zewnętrznych Rubieżach. Jest ona ojczyzną inteligentnej rasy Geonosian – skrzydlatych istot podobnych do owadów. Była również pierwszą stolicą Separatystów, aż do bitwy o Geonosis w 22 BBY. Mieszkańcy planety słyną z wytwarzania droidów bojowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wczesna historia[edytuj | edytuj kod]

Geonosis otaczana jest przez pierścienie, które są pamiątką po bardzo dawnej kolizji kosmicznej. Jeden z księżyców Geonosis zderzył się ze sporą kometą, która spowodowała destrukcje satelity. Liczne odłamki spadały na planetę niszcząc jej powierzchnię i zabijając ok. 99% populacji. Właśnie po tym wydarzeniu dominującą rasą na planecie stali się Geonosianie, którzy potrafili przetrwać w trudnych warunkach panujących na powierzchni.

Wojny klonów[edytuj | edytuj kod]

W 24 BBY, podczas panowania arcyksięcia Poggle'a Mniejszego, Geonosis wstąpiła do Konfederacji Systemów Niezależnych i stała się głównym dostawcą droidów dla armii Separatystów. Mniej więcej w tym czasie Geonosianie byli w posiadaniu planów nowej super broni – Gwiazdy Śmierci.

Planeta długo pozostawała poza zainteresowaniem Republiki. Jednak Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi, ścigający łowcę nagród Jango Fetta, trafił na Geonosis w 22 BBY. Podsłuchał wówczas naradę przywódców Separatystów i odkrył fabryki droidów. Przy próbie przesłnia meldunku został schwytany i uwięziony. Spieszący na ratunek swojemu mistrzowi Anakin Skywalker, który przechwycił wiadomość od Obi-Wana, wraz z Padme również zostali pojmani. Rada Jedi zadecydowała wówczas wysłać grupę ok. 200 Jedi na ratunek zmuszonym do walki o życie na Arenie Petranaki więźniom Separatystów. W ten sposób wywiązała się bitwa o Geonosis – pierwsza bitwa Wojen Klonów, wygrana przez Jedi i Republikę. Przywódcom Separatystów jak i Hrabiemu Dooku udało się jednak uciec.

W czasach Imperium i później[edytuj | edytuj kod]

Po Wojnach Klonów, planeta została wcielona do Imperium Galaktycznego. Geonosiańscy naukowcy odegrali rolę w konstruowaniu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Geonosis została pominięta przez Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Geonosis to jedyna planeta ukazana w filmach z sagi Gwiezdnych wojen, która posiada naturalne pierścienie planetarne;
  • Dzień na planecie trwa 30 standardowych godzin, rok trwa 256 lokalnych dni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]