Georg Beseler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Georg Beseler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1809
Rödemiß k. Husum
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1888
Bad Harzburg
Zawód prawnik

Georg Beseler (ur. 2 listopad 1809 w Rödemiß k. Husum, zm. 28 sierpnia 1888 w Bad Harzburg) – niemiecki prawnik, pruski polityk, członek pruskiej Tajnej Rady Sprawiedliwości oraz Izby Panów - izby wyższej pruskiego parlamentu.

Życiorys[edytuj]

Studiował prawo na Uniwersytecie w Kilonii oraz Monachium. W 1827 roku został członkiem zrzeszenia Germania (tzw. "burszenszaftu"). W 1833 roku objął stanowisko prywatnego docenta w Kilonii, ale podlegał zakazowi prowadzenia wykładów. Pracował także na Uniwersytecie w Getyndze i nauczał w Uniwersytecie w Heidelbergu. Dwa lata później otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie Bazylejskim, a potem w Rostocku, Greifswaldzie i wreszcie w 1859 w Berlinie.

W okresie Wiosny Ludów zasiadał w parlamencie frankfurckim. Od 1849 z przerwami był członkiem Izby Posłów - niższej izby pruskiego parlamentu. Należał także do tzw. parlamentu erfurckiego, który pracował nad koncepcjami zjednoczenia Niemiec po upadku parlamentu frankfurckiego. Od 1874 do 1877 zasiadał w Reichstagu. Jako przedstawiciel Uniwersytetu Berlińskiego został wybrany do Izby Panów - wyższej izby pruskiego parlamentu. Był jej wiceprzewodniczącym od 1882 do 1887. Pracował intensywnie nad stworzeniem nowego kodeksu karnego oraz liberalizacji procedury sądowej. Jednym z jego najbardziej znanych uczniów był Otto von Gierke.

Rodzina[edytuj]

Jego synami byli Max von Beseler - pruski minister sprawiedliwości oraz Hans Hartwig von Beselergenerał-gubernator okupowanego Królestwa Polskiego w czasie I wojny światowej. Córka Sophie wyszła za prawnika Hugo Helfritza, późniejszego burmistrza Greifswaldu.

Bibliografia[edytuj]