Georg Gänswein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg Gänswein
Arcybiskup tytularny Urbs Salvia
Ilustracja
Herb Georg Gänswein Testimonium Perhibere Veritati
Dać świadectwo prawdzie
Kraj działania  Watykan
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1956
Riedern am Wald
Osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI
Okres sprawowania Od 2005
Prefekt Domu Papieskiego
Okres sprawowania Od 2012
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diakonat 19 grudnia 1982
Prezbiterat 31 maja 1984
Nominacja biskupia 7 grudnia 2012
Sakra biskupia 6 stycznia 2013
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 stycznia 2013
Konsekrator Benedykt XVI
Współkonsekratorzy Tarcisio Bertone
Zenon Grocholewski

Georg Gänswein (ur. 30 lipca 1956 w Riedern am Wald w powiecie Waldshut, Badenia-Wirtembergia), znany we Włoszech jako Don Giorgioniemiecki biskup rzymskokatolicki, arcybiskup, prefekt Domu Papieskiego, teolog, osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gänswein jest synem wiejskiego kowala, najstarszym spośród pięciorga rodzeństwa. Przed podjęciem studiów pracował jako instruktor narciarstwa i listonosz. Początkowo zamierzał zostać maklerem giełdowym.

Studiował teologię katolicką we Fryburgu i w 1984 został wyświęcony na księdza. Dwa lata później rozpoczął w Monachium studia doktoranckie z dziedziny prawa kanonicznego, zakończone uzyskaniem doktoratu w 1993. W 1994 arcybiskup Oskar Saier mianował go wikariuszem katedralnym we Fryburgu.

W 1995 na zaproszenie kardynała Antonio Marii Javierre Ortasa przybył do Rzymu i rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a następnie, od 1996, w Kongregacji Nauki Wiary. Jest ponadto profesorem Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża (prałatury Opus Dei), gdzie wykłada prawo kanoniczne.

W 2000 został obdarzony tytułem kapelana honorowego Jego Świątobliwości. W 2003 został osobistym sekretarzem kardynała Josepha Ratzingera. Po konklawe 2005 i wyborze kard. Ratzingera na papieża nadal pełni funkcję jego osobistego sekretarza. W 2006 został obdarzony tytułem prałata honorowego Jego Świątobliwości.

7 grudnia 2012 mianowany prefektem Domu Papieskiego. Podniesiony został również do rangi arcybiskupa i otrzymał stolicę tytularną Urbs Salvia. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 2013 w bazylice św. Piotra na Watykanie z rąk papieża Benedykta XVI. Jako swoją dewizę biskupią przyjął sentencję Testimonium Perhibere Veritati (dać świadectwo prawdzie), będącą fragmentem słów, jakie Jezus kieruje do Piłata w wersecie 37 rozdziału 18 Ewangelii Jana.

Prywatnie Gänswein czas wolny spędza na grze w tenisa oraz na lataniu samolotami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Giuseppe Bertello
Template-Bishop.svg Biskup tytularny Urbs Salvia
od 2012
Template-Bishop.svg Następca
nadal sprawuje urząd