Przejdź do zawartości

Georg Luger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Georg Luger
Ilustracja
Georg Luger, 1906
Data i miejsce urodzenia

6 marca 1849
Steinach am Brenner

Data śmierci

22 grudnia 1923

Zawód, zajęcie

konstruktor broni

Georg Johann von Luger (ur. 6 marca 1849 w Steinach am Brenner, Austria, zm. 22 grudnia 1923) – konstruktor broni, znany przede wszystkim jako twórca słynnego pistoletu Parabellum, znanego też jako Luger[1].

W 1867 zgłosił się na ochotnika do wojska jako jednoroczny ochotnik, w 1868 został promowany do stopnia kaprala podchorążego,a wkrótce chorążego. W wojsku ukończył specjalne szkolenie dla dobrych strzelców, w tym czasie zaczął interesować się automatycznymi systemami ładowania broni. W 1871 otrzymał stopień porucznika, dymisję z wojska i został rezerwistą.

Po powrocie do Wiednia pracował krótko jako księgowy, potem w zarządzie Jockey Clubu, jednego z miejsc spotkań miejscowej elity. W latach 70. podjął pracę w firmie Ludwig Loewe & Company. Po poznaniu Ferdynanda von Mannlichera w 1875 został reprezentantem firmy dla sprzedaży karabinów Mannlichera.

W 1894 bazując na mniej udanej konstrukcji pistoletu Borchardta zaprojektował pistolet P08 Parabellum, który w latach 1908–1942 był przepisowym pistoletem armii niemieckiej.

W 1919 został zwolniony z firmy DWM Löwe (Deutsche Waffen und Munitions Fabriken Löwe) gdzie był zatrudniony jako inżynier[2], w którą przekształciła się firma Loewe po śmierci właściciela, a w której pracował w czasie, gdy zaprojektował swój słynny pistolet. Później jednak wygrał z nią proces sądowy o patent na ten pistolet.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa Luger stosowana jest do pistoletu P 08 szczególnie w krajach anglosaskich, w Europie kontynentalnej potoczną nazwą pistoletu jest głównie Parabellum.
  2. Ciepliński, Woźniak Encyklopedia współczesnej broni palnej s. 113.