Georg Wilhelm von Braun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Georg Wilhelm von Braun (ur. 1565 r., zm. 1594 r. pod Gödingen) – władca sycowskiego wolnego państwa stanowego w latach 1585-1592[1]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze starej śląskiej rodziny szlacheckiej. Był synem Jerzego von Brauna i Marianny Rottberg[2]. Jego żoną była Barbara z domu von Schkopp, z którą nie doczekał się potomstwa[3].

Panowanie w Sycowie[edytuj | edytuj kod]

Na okres jego rządów przypadła wojna domowa w Polsce po dokonanej w 1587 r. podwójnej elekcji – arcyksięcia Maksymiliana Habsburga i Zygmunta Wazy, której główne zmagania toczyły się pod Byczyną znajdującą się w pobliżu Sycowa. W wyniku tych działań znacznie ucierpiały ziemie wolnego państwa stanowego[4].

Młody władca próbował przeciwstawić się tym najazdom i dojść sprawiedliwości za wyrządzone krzywdy na obcych dworach. Gdy nie przyniosło to zamierzonych efektów rozpoczął działania na własną rękę popadając przy tym w niełaskę i długi. Zmusiło to go do zastawienia części Trębaczowa u Rafała Leszczyńskiego[5].

Jego panowaniu nie sprzyjał jego porywczy charakter. Młody władca popełnił kilka morderstw za które był pociągany do odpowiedzialności karnej, za pozostał dotknięty finansowo i honorowo. Między innymi skazano go na roczną służbę wojskowa na własny koszt w twierdzy na pograniczu węgiersko-tureckim. Po powrocie z niej w 1591 r. udało mu się sprzedać sycowskie dobra 4 grudnia za kwotę 140 tys. talarów burgrabiemu Abrahamowi von Dohna[5].

Zatwierdzenie transakcji przez cesarza nastąpiło dopiero 19 marca 1592. W tym samym roku zmarła jego zona – Barbara, a Jerzy Wilhelm poświęcił się walce z niewiernymi Turkami. Zginął w bitwie pod Gödingen w Austrii, 23 listopada 1594[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. i A. Galasowie, Dzieje Śląska w datach, wyd. Rzeka, Wrocław 2001, s. 353.
  2. M. Mierzba, Wolne Państwo Stanowe Syców, mps. pracy dyplomowej, Wrocław 2009, s. 36.
  3. T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000, s. 47.
  4. Ibidem, s. 46.
  5. a b c Ibidem, s. 47.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000.
  • J. Franzkowski, Geschichte der freien Standesherrschaft, der Stadt und des landrätlichen Kreises Gross Wartenberg, Gross Wartenberg 1912.