Przejdź do zawartości

Georg von Békésy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Georg von Békésy
György Békésy
Ilustracja
Georg von Békésy w 1961 roku
Data i miejsce urodzenia

3 czerwca 1899
Budapeszt

Data i miejsce śmierci

13 czerwca 1972
Honolulu

profesor
Specjalność: fizyka, fizjologia
Alma Mater

Uniwersytet w Bernie

Uczelnia

Uniwersytet Loránda Eötvösa,
Uniwersytet Harvarda

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Georg von Békésy, węg. György Békésy (ur. 3 czerwca 1899 w Budapeszcie, zm. 13 czerwca 1972 w Honolulu) – węgiersko-amerykański fizyk i fizjolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem dyplomaty, Alexandra (Sándora) von Békésy i jego żony Pauli. Uczył się w Monachium, Konstantynopolu i Budapeszcie, oraz Zurychu, gdzie zdał maturę, po której podjął studia chemiczne na Uniwersytecie w Bernie. W 1923 roku uzyskał doktorat w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie Budapeszteńskim[1].

W 1923 roku podjął pracę w Węgierskim Urzędzie Pocztowym, gdzie kierował laboratorium badawczym zajmującym się systemami telefonicznymi. Pracując nad komunikacją na odległość, zainteresował się mechanizmem funkcjonowania zmysłu słuchu u ludzi[2].

W latach 1939–1946 von Békésy był profesorem fizyki eksperymentalnej na Uniwersytecie w Budapeszcie, w 1946 roku wyjechał do Szwecji, aby prowadzić badania w Instytucie Karolinska (pracował tam nad audiometrem obsługiwanym przez pacjenta), a rok później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych[1].

Pracował w laboratorium psycho-akustyki na Uniwersytecie Harvarda, gdzie opracowywał modele mechaniczne ucha wewnętrznego[1]. Békésy opisał sposób przemieszczania się dźwięku w ślimaku oraz wpływ lokalizacji receptorów nerwowych na mechanizm słyszenia[2].

W 1961 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w dziedzinie medycyny za przełomową teorię funkcjonowania ludzkiego słuchu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Georg von Békésy Biographical. [w:] nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2022-01-29]. (ang.).
  2. a b Georg von Békésy, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-01-29] (ang.).