Georg von Hantelmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg von Hantelmann
25 zwycięstw
Leutnant
Data i miejsce urodzenia 9 października 1898
Rokietnica, Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 7 września 1924
Charcice, Polska
Przebieg służby
Lata służby od 1916
Siły zbrojne Luftstreitkräfte
Jednostki 17 Pułk Huzarów, Jagdstaffel 18, Jagdstaffel 15, FEA 9
Stanowiska dowódca Jagdstaffel 66
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy

Georg von Hantelmann (ur. 9 października 1898, zm. 7 września 1924) – as lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z 25 potwierdzonymi i co najmniej 5 niepotwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej.

Georg von Hantelmann urodził się w Cesarstwie Niemieckim w Rokietnicy. Od 1916 roku służył w 17 Pułku Huzarów. We wrześniu 1917 roku został przeniesiony do lotnictwa i po przejściu szkolenia w FEA 9 został skierowany do szkoły pilotów myśliwskich Jastaschule w Valenciennes. 6 lutego 1918 roku rozpoczął służbę w eskadrze myśliwskiej Jagdstaffel 18, w której służył do 18 marca, kiedy to z grupą innych pilotów został przeniesiony do Jagdstaffel 15.

Akt urodzenia Georga von Hantelmanna
Godło 17 Pułku malowane na samolocie Hantlmanna

Pierwsze potwierdzone zwycięstwo odniósł 1 czerwca 1918 roku w okolicach Ferrieres zestrzelił brytyjski samolot bombowy Airco DH.4 z 27 Sqdn. Do końca wojny służył w Jagdstaffel 15 stając się obok Josepha Veltjensa największym asem jednostki. Ciekawostką jest to, że pomiędzy dwoma pilotami trwała cicha rywalizacja, który w jednostce zestrzeli więcej samolotów wroga. Ostatecznie Georg von Hantelmann zakończył wojnę z jednym więcej zwycięstwem dla eskadry niż Joseph Veltjens. Jego podstawowym samolotem był Fokker D.VII. Pomalowany był na niebiesko z czerwonym dziobem oraz kołpakami kół z godłem osobistym będącym emblematem 17 Pułku Huzarów (patrz rys. obok).

Georg von Hantelmann był nominowany do najwyższego pruskiego orderu wojennego Pour le Mérite.

Georg von Hantelmann został zamordowany 7 września 1924 roku w rodzinnym majątku w Charcicach. Według relacji, mordercami byli przemytnicy polskiego pochodzenia, którzy zostali przyłapani przez Georga na terenie jego parku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Ofiarami Georga von Hantelmanna było m.in. trzech asów:

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey, Russell Guest: Above the Lines - The Ace and Fighter Units of German Air Service, Naval Air Service and Flanders Marine Corps 1914 - 1918. Londyn: Grub Street, 1993. ISBN 0-948817-73-9. (ang.)
  • www.flieger-album.de: Georg von Hantelmann - życiorys (niem.). [dostęp 9 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]