George A. Akerlof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Arthur Akerlof
George Akerlof
Ilustracja
Data urodzenia 1940
Zawód ekonomista
Narodowość Stany Zjednoczone

George Arthur Akerlof (ur. 17 czerwca 1940 w New Haven, Connecticut) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował najpierw na Uniwersytecie Yale, gdzie ukończył studia ekonomiczne w 1962 roku, a następnie w Massachusetts Institute of Technology, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z ekonomii. Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Jego żona Janet Yellen także jest profesorem ekonomii, była szefem doradców ekonomicznych prezydenta Billa Clintona. Jego brat - Carl Akerlof – jest fizykiem oraz astrofizykiem pracującym na Uniwersytecie Michigan.

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w 2001 roku otrzymał – razem z Michaelem Spence’m i Josephem Stiglitzem – za analizę rynków cechujących się asymetrią informacji; oznacza to sytuację, kiedy część uczestników rynku ma lepsze informacje od pozostałych. Jego artykuł zatytułowany The Market for „Lemons”: Quality Uncertainty and the Market Mechanism opublikowany w 1970 roku, opisuje negatywną selekcję na rynku używanych samochodów.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • George A. Akerlof. The Market for „Lemons”: Quality Uncertainty and the Market Mechanism. „The Quarterly Journal of Economics”. 84 (3), s. 488-500, 1970. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]