Przejdź do zawartości

George Arliss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
George Arliss
Ilustracja
George Arliss
Imię i nazwisko

George Augustus Andrews

Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1868
Londyn

Data i miejsce śmierci

5 lutego 1946
Londyn

Zawód

aktor

Współmałżonek

Florence Arliss (od 1899)

podpis

George Arliss, właśc. George Augustus Andrews) (ur. 10 kwietnia 1868 w Londynie, zm. 5 lutego 1946 tamże) – brytyjski aktor teatralny i filmowy, laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Disraeli (1929; reż. Alfred E. Green).

Już w wieku 18 lat występował w przedstawieniach teatralnych na brytyjskiej prowincji, później również na londyńskim West Endzie. W 1901 wraz z trupą teatralną wyjechał na tournée do USA, gdzie został kolejne 20 lat, osiągając w 1908 roku status gwiazdy w sztuce The Devil. Wtedy też po raz pierwszy zagrał postać XIX-wiecznego premiera Wielkiej Brytanii Benjamina Disraelego, w napisanej specjalnie dla niego sztuce Disraeli.

Karierę filmową rozpoczął w 1921 roku, mając niemal 53 lata, niemym filmem The Devil. Ponownie wcielił się w postać brytyjskiego premiera w nakręconym w tym samym roku filmie Disraeli. Tę samą rolę zagrał raz jeszcze, już w dźwiękowym filmie pod tym samym tytułem z 1929 roku. W 1930 roku był nominowany do Oscara za role w dwóch filmach: Zielona bogini i właśnie Disraeli. Nagrodę otrzymał tylko za udział w tym ostatnim. Był pierwszym Brytyjczykiem, który otrzymał nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W 1960 został uhonorowany gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]