George Bass (archeolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy amerykańskiego archeologa. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.

George Fletcher Bass (ur. 9 grudnia 1932 r. w Columbii, Karolina Południowa) - archeolog amerykański. Jest nazywany "ojcem archeologii podwodnej". Obecnie pełni funkcję profesora emeritus na Texas A&M University.

W 1955 ukończył Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Studia kontynuował na uczelniach American School of Classical Studies w Atenach i Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie uzyskał stopień doktora w 1964 r. W 1960 r. był szefem pierwszej ekspedycji, która odkryła wrak antycznego statku w okolicach przylądka Gelidonia na południowym wybrzeżu Turcji. Od tego czasu przewodził kilku ekspedycjom, odkrywając wraki z epok brązu, starożytności i Bizancjum. W 1973 założył Institute of Nautical Archaeology (INA). Prowadził także klasyczne prace wykopaliskowe w Lernie i na Santorini (Grecja), w Gordon (Turcja) i na południu Włoch.

Laureat licznych nagród naukowych, w tym: National Medal of Science, Złotego Medalu Archaeological Institute of America, Lowell Thomas Award przyznanej przez The Explorers Club, La Gorce Gold Medal i Centennial Award przyznanych przez Towarzystwo National Geographic, Medalu J.C. Harringtona przyznany przez The Society for Historical Archaeology. Doktor honoris causa uniwersytetów Boğaziçi University (Stambuł) i University of Liverpool. Autor wielu prac z zakresu archeologii.

George F. Bass w październiku 2008 r. gościł w Polsce na zaproszenie Muzeum Nurkowania w Warszawie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]