George Crum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Crum i „Aunt Kate” Weeks

George Crum, właśc. George Speck[1] (ur. 1828 w Malcie, zm. 22 lipca 1914[2]) – amerykański kucharz Moon’s Lake House w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork, prawdopodobny wynalazca ziemniaczanych chipsów.

Wynalezienie chipsów[edytuj | edytuj kod]

Dnia 24 sierpnia 1853 do lokalu w którym pracował Crum przyszedł klient, siadł i poprosił o francuskie frytki. Kiedy kelner przyniósł danie, klient zaczął narzekać na ich grubość. Rozgniewany Crum postanowił zrobić mu ich całkowite przeciwieństwo. Pokroił ziemniaka w plasterki grubości papieru, upiekł w głębokim tłuszczu na chrupko i przesadnie posolił i przyprawił. Oczekiwał że rozgniewa tym klienta, natomiast ten był zachwycony. Chipsy stały się popularne i zasłynęły pod nazwą „Saratoga chips” oraz „ziemniaczanych chrupek”. Crum otworzył swoją własną restaurację w 1860 roku. Ziemniaczane chipsy, które oferował, stały się lokalnym przysmakiem i były nim do czasów prohibicji, kiedy to biznesmen Herman Lay spopularyzował je na obszarze południowo-wschodniego wybrzeża.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hugh Bradley, Such Was Saratoga, Nowy Jork: 1940
  2. Chuck D'Imperio: Great Graves of Upstate New York. iUniverse, 2009, s. 89. ISBN 978-1-935278-31-3. [dostęp 24 sierpnia 2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]