George Whipple

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

George Hoyt Whipple (ur. 28 sierpnia 1878 w Ashland, New Hampshire, zm. 1 lutego 1976 w Rochester, Nowy Jork) – amerykański lekarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny z 1934 roku (razem z George’em Richardsem Minotem i Williamem Parrym Murphym) za odkrycie pozytywnych skutków leczenia anemii złośliwej wyciągami z wątroby.

Jako pierwszy w 1907 roku opisał układową infekcję bakteryjną przebiegającą z zajęciem jelita cienkiego nazwaną ku jego pamięci chorobą Whipple’a.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

George Whipple urodził się jako syn Ashleya Coopera Whipple i Frances Anna Hoid w Ashland, w hrabstwie New Hampshire. Był synem i wnukiem lekarzy. Ojca stracił w wieku 2 lat. Whipple uczył się w Phillips Academy, a następnie Yale University, który ukończył ze stopniem licencjata w 1900 roku. Uczęszczał do szkoły medycznej Johns Hopkins University, w którym otrzymał stopień doktora medycyny w 1905.

Whipple pracował w departamencie patologii w Hopkins. Później wyjechał do Panamy, w czasie budowy w Kanał Panamski, jako patolog do Ancon Hospital w 1907/1908. Whipple wrócił do Baltimore, służąc kolejno jako asystent instruktora, stowarzyszenia i profesor w patologii w The Johns Hopkins University (1910-1914).

W 1914 roku został mianowany profesorem Whipple badań medycznych i dyrektor ds. Hooper Fundacji Badań Medycznych na University of California Medical School. Był dziekanem tej szkoły medycznej w roku 1920 i 1921.

Na wezwanie Abrahama Flexnera, który uczynił pionierskie badania lekarskie edukacji na University of Rochester, Whipple zgodził się w 1921, otrzymując stanowisko dziekana nowo finansowanego Medical School w Rochester, New York . Whipple został profesorem i przewodniczącym Patologii i założycielem nowego dziekanatu szkoły medycznej i dentystycznej na University of Rochester. Whipple był dziekanem do 1954 i pozostał w Rochester na resztę swego życia. Whipple zmarł w 1976 w wieku 97 lat. Został pochowany na Mount Hope Cemetery, Rochester.

Badania[edytuj | edytuj kod]

Badał procesy tworzenia i przemiany hemoglobiny w organizmie. Autor prac dotyczących wątroby, przemiany żelaza w ustroju i zawartości ciał białkowych w surowicy krwi.

 Osobny artykuł: choroba Whipple’a.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1961-1969)