George Young (muzyk rockowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Young
Imię i nazwisko George Redburn Young
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1947
Glasgow, Szkocja
Pochodzenie Sydney, Australia
Instrumenty Gitara rytmiczna
Gitara basowa
Gatunki new age
Hard rock
Zawód muzyk
Wydawnictwo Albert Productions
Atlantic, Columbia
Elektra, EMI, Epic
Powiązania Stevie Wright
Gordon „Snowy” Henry Fleet
Dick Diamonde
Harry Vanda
Zespoły
The Easybeats, AC/DC

George Redburn Young (ur. 6 listopada 1947 w Glasgow, Szkocja) jest australijskim muzykiem rockowym, autorem piosenek i producentem muzycznym, najbardziej znany jest jako współautor międzynarodowych hitów „Friday On My Mind” i „Love Is In The Air” oraz za jego produkcje dla hardrockowego zespołu AC/DC, w którym grają jego młodsi bracia Angus i Malcolm[1].

Kariera[edytuj]

Urodził się we wschodnim Glasgow w Szkocji, jego ojciec William i matka Margaret (jej nazwisko panieńskie też Young) emigrowali do Australii w roku 1963. Jego starszy brat Alex był późniejszym członkiem grupy Grapefruit. George Young rozpoczął karierę w Sydney, w latach sześćdziesiątych XX wieku jako gitarzysta rytmiczny w zespole The Easybeats i osiągnął międzynarodowy sukces; napisał prawie wszystkie ich piosenki, najpierw z wokalistą Steviem Wrightem, później z gitarzystą prowadzącym Harrym Vandą.

Gdy zespół rozpadł się, Vanda i Young skoncentrowali się na pisaniu i produkcji popowych i rockowych piosenek dla innych artystów. Jedną z grup, która nagywała w ich studio nagrań była ich własna grupa Marcus Hook Roll Band założona z braćmi Malcolmem i Angusem oraz z Vandą.

Razem z Vandą współtworzył wczesne albumy AC/DC takie jak Powerage i High Voltage; krótko, podczas wczesnej kariery AC/DC był też ich gitarzystą basowym. W roku 2000 wyprodukował album AC/DC Stiff Upper Lip.

Wybrane produkcje spółki Vanda/Young[edytuj]

Wybrane piosenki napisane przez spółkę Vanda/Young[edytuj]

Przypisy

  1. Stephen Thomas Erlewine: AC/DC Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-09].