George de Mestral

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George de Mestral
Ilustracja
Grób de Mestrala
Data i miejsce urodzenia 1907 r.
Saint-Saphorin-sur-Morges
Data i miejsce śmierci 9 lutego 1990 r.
Commugny
Zawód, zajęcie inżynier

George de Mestral (ur. 1907 r. w Saint-Saphorin-sur-Morges, zm. 9 lutego 1990 r. w Commugny) – szwajcarski inżynier i wynalazca, twórca rzepów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w 1907 r. w Saint-Saphorin-sur-Morges[1], w rodzinie robotniczej. W młodości zaprojektował zabawkowy samolot, który udało mu się opatentować. Studiował inżynierię na École polytechnique fédérale de Lausanne, w międzyczasie pracował, zarabiając na studia. Po ich ukończeniu zatrudnił się w sklepie maszynowym. W 1948 r. wybrał się na urlop, by polować na ptaki w regionie Jury. W trakcie urlopu zmagał się z ostem przyczepiającym się do jego spodni oraz sierści psa myśliwskiego. Ich usunięcie było na tyle trudne, że de Mestral zaczął je badać pod mikroskopem, a zainspirowany strukturą i budową ostu zaprojektował rzepy. Swój wynalazek opatentował w 1955 r. w rodzinnej Szwajcarii oraz najważniejszych krajach Europy, USA i Kanadzie pod nazwą Velcro. Marka Velcro została oficjalnie zarejestrowana w 1958 r., a de Mestral zwolnił się z dotychczasowej pracy i wziął 150 tys. dolarów kredytu na rozwój swojego produktu w nowo założonej firmie Velcro SA[2].

Zmarł 9 lutego 1990 r.[2] w Commugny[1], a dziewięć lat później został uhonorowany włączeniem do National Inventor's Hall of Fame[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jake Swearingen: An Idea That Stuck: How George de Mestral Invented the Velcro Fastener (ang.). New York Media LLC., 2016-11-01. [dostęp 2017-06-30].
  2. a b c This Month in Physics History (ang.). American Physical Society. [dostęp 2017-06-30].