Georges Bernanos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Georges Bernanos
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1888
Paryż

Data i miejsce śmierci

5 lipca 1948
Neuilly-sur-Seine

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

literatura,

Ważne dzieła

Zbrodnia

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja)

Georges Bernanos (wym. /ʒɔʀʒ bɛʀnanos/; ur. 20 lutego 1888 w Paryżu, zm. 5 lipca 1948 w Neuilly-sur-Seine koło Paryża) – francuski pisarz katolicki, prawnik, monarchista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył kolegium jezuickie. W 1906 zdał maturę i rozpoczął studia w Instytucie Katolickim w Paryżu. Wstąpił do organizacji Kameloci Króla (Camelots du Roi), młodzieżowej przybudówki Action Française. W czasie I wojny światowej, mimo problemów zdrowotnych, brał udział w walkach pod Sommą i Verdun. W 1918 został odznaczony Krzyżem Wojennym. Rok wcześniej ożenił się z Jeanne Talbert d'Arc.

Po wojnie pracował w zakładzie ubezpieczeniowym La Nationale. W 1926 światło dzienne ujrzała jego debiutancka powieść: Pod słońcem szatana. Wkrótce później wydane zostały dwie kolejne: Zakłamanie i Radość[1]. Za tę ostatnią autor otrzymał min. prestiżową nagrodę Prix Femina. W 1933 uległ wypadkowi motocyklowemu, który spowodował bezwład nogi. W 1934 jego rodzina osiedliła się na Majorce.

W 1935 wydano jego powieść kryminalną pt. Zbrodnia a rok później jego czwarte i najważniejsze dzieło: Pamiętniki wiejskiego proboszcza. W 1938 wyjechał do Ameryki Południowej. W okresie pobytu w Ameryce rozwinął działalność publicystyczną. Bernanos podejmował w swoich esejach aktualne problemy związane z II wojną światową.

W 1947 wrócił na jakiś czas do Francji i wydał pisaną wiele lat powieść Monsieur Ouine. Wkrótce później zamieszkał w Tunezji. Pracował tam nad dramatem Dialogi karmelitanek. Niedługo po jego ukończeniu, w 1948, uprzednio wróciwszy do Francji, zmarł na marskość wątroby.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Bernanos podejmował w swojej twórczości przede wszystkim problem duchowej walki, jaką toczy człowiek z grzechem.

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Bernanos do końca życia pozostawał monarchistą, antykomunistą, antydemokratą i konserwatystą. Po pobycie na terytorium Hiszpanii w czasie wojny domowej stał się zdecydowanym przeciwnikiem doktryn faszystowskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Bernanos, Radość życia : powieść, wyd. 1933, polona.pl [dostęp 2019-04-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]