Georges Guynemer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georges Guynemer
53 zwycięstwa
Ilustracja
kapitan pilot kapitan pilot
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1894
Paryż
Data i miejsce śmierci 11 września 1917
Langemark-Poelkapelle
Przebieg służby
Siły zbrojne French-roundel.svgAéronautique Militaire
Jednostki MS 3, N 3, SPA 3
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Oficer Legii Honorowej Kawaler Legii Honorowej Medal Wojskowy Krzyż Wojenny 1914-1918 Order Leopolda I Klasy (Belgia) Krzyż Wojenny (belgijski) Distinguished Service Order (Wielka Brytania) Order Św. Jerzego (Imperium Rosyjskie)

Georges Marie Ludovic Jules Guynemer (ur. 24 grudnia 1894 w Paryżu, zm. 11 września 1917) – francuski pilot, jeden z czołowych francuskich asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Odniósł 53 zwycięstwa powietrzne.

Od najmłodszych lat uchodził za słabego i chorowitego, dlatego początkowo odmówiono mu wstąpienia do armii. Wstąpił więc do francuskich sił lotniczych w listopadzie 1914 roku jako mechanik. Jednakże po szkoleniu lotniczym udało mu się zostać pilotem myśliwskim i w kwietniu 1915 otrzymał upragnioną licencję pilota. Jako jeden z pierwszych lotników otrzymał możliwość pilotowania myśliwca SPAD S.VII, którego nazywał Vieux Charles („Stary Karol”). Na tym samolocie odniósł 15 zwycięstw powietrznych. 8 lutego 1917 Guynemer jako pierwszy aliancki pilot zniszczył niemiecki bombowiec Gotha.

Georges Guynemer w swoim samolocie "Vieux Charles"

Najlepszym miesiącem na niebie dla francuskiego asa był maj 1917, kiedy osiągnął 7 zwycięstw powietrznych. 25 maja 1917 roku wsławił się zestrzeleniem 4 wrogich samolotów. Na skutek narzekań Guynemera dotyczących słabego uzbrojenia samolotów S.VII firma SPAD wypuściła krótką serię 300 samolotów SPAD S.XIICa1 uzbrojonych w działko Puteaux kal. 37 mm, strzelające przez wydrążony wał śmigła. Na SPAD-zie z działkiem Guynemer zestrzelił 4 samoloty (René Fonck aż 11!). 11 września 1917 wyruszając na kolejną misję bojową, był widziany po raz ostatni w okolicach Langemark-Poelkapelle nad terytorium Belgii. Z misji tej nie powrócił nigdy. Ciało Guynemera nigdy nie zostało odnalezione. Do jego zestrzelenia przyznawał się niemiecki pilot Kurt Wissemann z jednostki Jasta 3.

W 2005 r. Marco Fernandez-Sommerau ustalił, że Guynemera zestrzelił obserwator niemieckiego samolotu rozpoznawczego Rumpler C.IV, Ltn. Max Psaar (załoga Flg. Georga Seiberta) z eskadry FA(A)224w[1] (zostali oni zestrzeleni później w tym samym locie).

Odbył ponad 600 lotów powietrznych, zestrzelił 53 wrogie samoloty, sam 8 razy był zestrzelony. Uchodził za wyśmienitego pilota i doskonałego strzelca. W odróżnieniu od René Foncka był uwielbiany przez francuską opinię publiczną, która szybko ochrzciła go mianem „Asa Asów”.

W 1923 w Poelkapelle został wzniesiony pomnik ku czci Georges’a Guynemera.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aviation History, wrzesień 2006 r. (recenzja) w: Aero Magazyn Lotniczy 1/2006, s.4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]