Georges Politzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Georges Politzer (ur. 3 maja 1903 w Oradei, zm. 23 maja 1942 w Suresnes) – francuski filozof pochodzenia węgiersko-żydowskiego, komunista i działacz francuskiego ruchu oporu.

Działalność[edytuj]

Już jako nastolatek działał w organizacjach lewicowych, w 1919 wziął udział w nieudanej rewolucji Beli Kuna i jako siedemnastolatek musiał uciekać z kraju przed represjami rządu admirała Horthyego wymierzonymi w aktywistów obalonej Węgierskiej Republiki Rad. W 1921 osiadł na stałe w Paryżu i rozpoczął samodzielne studia filozoficzne. Pod koniec lat 20. zapisał się do Francuskiej Partii Komunistycznej. Po otwarciu przez tą ostatnią Uniwersytetu Robotniczego Politzer prowadził na nim zajęcia z materializmu dialektycznego, aż do zamknięcia uniwersytetu w 1939.

W 1940 został na krótko zmobilizowany, dołączył następnie do komunistycznego ruchu oporu. Pierwszy raz aresztowany w październiku 1940, wyszedł z więzienia z braku dowodów. Wypuszczony, na nowo zaangażował się w tworzenie podziemnej prasy i druk pamfletów. W lutym 1942 został aresztowany razem ze swoją żoną Marie (również komunistką). Przez dwa miesiące był torturowany i wreszcie rozstrzelany w forcie Mont Valérien 23 maja 1942. Co ciekawe, bezpośrednio po wojnie nie otrzymał oficjalnego statusu członka ruchu oporu i ofiary represji hitlerowskich, jego pamięć została uhonorowana dopiero po długim procesie sądowym w 1956.

Zainteresowania naukowe[edytuj]

Politzer był zdeklarowanym marksistą, próbował zastosować zasady filozofii marksistowskiej do badania psychologii. Interesował się bieżącymi trendami w psychologii, w tym teorią Freuda; przeszedł drogę od jej entuzjasty do przeciwnika. Uważał równocześnie dotychczasową psychologię za oderwaną od życia i abstrakcyjną. Jego koncepcje filozoficzne, traktowane z rezerwą za życia autora ze względu na jego otwarte zaangażowanie polityczne, odzyskują dzisiaj wysoką pozycję wśród badaczy francuskich.

Prace[edytuj]

  • Critique des Fondements de la Psychologie, 1928
  • Le Bergsonisme, une Mystification Philosophique
  • Sang et Or, 1940
  • Révolution et Contre-révolution au XXè Siècle, 1941
  • Principes Élémentaires de Philosophie (zapis wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Robotniczym)