Georgina Beyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georgina Beyer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia listopad 1957
Wellington

Georgina Beyer (ur. w listopadzie 1957 w Wellington jako George Bertrand) – nowozelandzka polityk i działaczka społeczna, uznawana za pierwszego otwarcie transseksualnego parlamentarzystę na świecie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła u dziadków na farmie położonej w regionie Taranaki, następnie przeniosła się do swojej matki i jej nowo poślubionego męża do Wellington. Kształciła się tam w Wellesley College i Onslow College, a po przeprowadzce do Auckland uczęszczała do Papatoetoe High School w Manukau[1]. Według jej wspomnień, zawartych w książce A Change for the Better – the Story of Georgina Beyer, już od wczesnej młodości czuła się dziewczynką w chłopięcym ciele[2].

W wieku 17 lat powróciła do Wellington, gdzie przybrała pseudonim "Georgina" i rozpoczęła karierę jako drag queen. Występowała w klubach nocnych jako striptizerka, była też męską prostytutką[3][4]. Pod koniec lat 70. w trakcie pobytu w Sydney została pobita i zgwałcona przez czterech mężczyzn[3][4][2]. Przyjmując już wcześniej terapię hormonalną, ostatecznie w 1984 przeszła operację korekty płci[4].

W latach 80. zaczęła także karierę aktorską, grając głównie w produkcjach telewizyjnych. Wystąpiła m.in. w filmie Jewel's Darl z 1985[5], otrzymując za zagraną rolę nominację do krajowej nagrody GOFTA dla najlepszej aktorki dramatycznej. Na początku lat 90. zdecydowała się też na działalność polityczną. W 1992 bez powodzenia kandydowała do rady miasta Carterton, mandat radnej uzyskała jednak rok później. W 1995 i 1998 była wybierana na urząd burmistrza tej miejscowości (odpowiednio większością 48% i 90% głosów)[1]. Jest wskazywana jako pierwszy transseksualny przewodniczący wykonawczych władz miejskich[6].

W 1999 przyjęła ofertę kandydowania z ramienia Partii Pracy do Izby Reprezentantów w wyborach w tym samym roku. Wystartowała w okręgu większościowym Wairarapa, pokonując Paula Henry'ego z Partii Narodowej. Stała się tym samym pierwszym transseksualnym parlamentarzystą na świecie, który dokonał coming outu[4]. W 2000 zrezygnowała z urzędu burmistrza, zaś dwa lata później odnowiła mandat poselski w swoim okręgu[1].

W wyborach z 2005 zdecydowała się ubiegać o reelekcję wyłącznie z listy krajowej laburzystów. Georgina Beyer zasiadła w parlamencie kolejnej kadencji, ostatecznie jednak złożyła mandat w 2007, odchodząc z bieżącej polityki[2].

W 2006 i 2009 brała udział w międzynarodowych konferencjach poświęconych prawom mniejszości seksualnych w Montrealu i Kopenhadze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Biography – Georgina Beyer – Member of Parliament for Wairarapa, New Zealand (ang.). lawlink.nsw.gov.au. [dostęp 25 sierpnia 2014].
  2. a b c Georgina Beyer (ang.). lgbthistorymonth.org.uk. [dostęp 25 sierpnia 2014].
  3. a b Georgie Girl. The Georgina Beyer Story On Film (ang.). transgenderzone.com. [dostęp 8 marca 2012].
  4. a b c d Georgina Beyer: The double life of Georgie (ang.). independent.co.uk. [dostęp 3 września 2009].
  5. Georgina Beyer w bazie IMDb (ang.). [dostęp 3 września 2009].
  6. Biographies of famous LGBT people. Georgina Beyer MP 1957– (ang.). lgbthistorymonth.org.uk. [dostęp 3 września 2009].