Gerald Barnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gerald Richard Barnes)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerald Barnes
biskup San Bernardino
Herb Gerald Barnes Amar Es Entregarse.
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1945
Phoenix
biskup San Bernardino
Okres sprawowania od 1995
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 20 grudnia 1975
Nominacja biskupia 28 stycznia 1992
Sakra biskupia 18 marca 1992
Sukcesja apostolska
Konsekrator Phillip Straling
Współkonsekratorzy Patrick Flores
Curtis Guillory SVD

Gerald Richard Barnes (ur. 22 czerwca 1945 w Phoenix, Arizona) – amerykański duchowny katolicki, biskup San Bernardino w metropolii Los Angeles.

Jego rodzina, gdy miał rok, przeniosła się do Los Angeles, tam też dorastał, pomagając rodzicom w prowadzeniu sklepu. Ukończył Uniwersytet Stanowy Kalifornii. Wstąpił następnie do seminarium duchownego w St. Louis. Do kapłaństwa przygotowywał się również w Dayton w Ohio i San Antonio. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 grudnia 1975 i został kapłanem archidiecezji San Antonio. Pracował m.in. jako rektor swej alma mater z San Antonio. W roku 1989 został prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

28 stycznia 1992 powrócił do swej rodzinnej Kalifornii będąc mianowany biskupem pomocniczym San Bernardino. Otrzymał stolicę tytularną Mons Faliscus. Sakry udzielił mu ówczesny miejscowy ordynariusz Phillip Straling. Barnes był pierwszym w historii diecezji San Bernardino biskupem pomocniczym (diecezja m.in. pod wpływem migracji rozrastała i rozrasta się liczebnie w bardzo szybkim tempie - w roku 2004 miała ponad 1 milion wiernych). 28 grudnia 1995, po trwającym ponad pół roku wakacie, został mianowany ordynariuszem San Bernardino.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Phillip Straling
Template-Bishop.svg Biskup diecezji San Bernardino
od 1995
Template-Bishop.svg Następca
-