Gerald Stano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gerald Stano
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 września 1951
Schenectady
Data i miejsce śmierci 23 marca 1998
Starke

Gerald Eugene Stano (ur. 12 września 1951 r. w Schenectady - 23 marca 1998 r.) - amerykański seryjny morderca, który pozbawił życia 22 kobiety. Za zabójstwa został skazany i stracony na krześle elektrycznym.

Życiorys[edytuj]

Gerald urodził się w Schenectady w stanie Nowy Jork. W chwili urodzenia nazywał się Paul Zeininger. Gdy miał sześć miesięcy, został oddany przez biologicznych rodziców do adopcji. Wkrótce został adoptowany przez Normę Stano i ta zmieniła mu nazwisko na Gerald Eugene Stano. Początkowo nowi rodzice mieli problemy wychowawcze z Geraldem, jednak z czasem te się skończyły. W szkole, Gerald uczył się na poziomie średnim, ale był kilkakrotnie posądzany o kradzież. Swoją naukę Gerald zakończył w wieku 21 lat i nie chciał jej kontynuować w college`u.

Zbrodnie[edytuj]

Oficjalnie, Gerald popełnił pierwsze morderstwo, gdy miał 20 lat, jednak policja nie wyklucza, że pierwszego morderstwa dokonał w wieku 18 lat. Gerald został aresztowany 1 kwietnia 1980 roku. Skazano go za 22 morderstwa popełnione na Florydzie i w New Jersey na karę śmierci na krześle elektrycznym. Do dziś podejrzewa się, że zamordował nawet 41 kobiet, gdyż w okolicach jego miejsca zamieszkania zaginęło bez wieści wiele kobiet, jednak nigdy nie znaleziono dowodów, by go oskarżyć. Gerald Stano został stracony 23 marca 1998 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj]